Data publikacji: 2024-01-08

Jakie ochraniacze motocyklowe wybrać i czym różni się Level 1 od Level 2? Sprawdzamy!

Ochraniacze motocyklowe to temat rzeka, który sprowadza się do jednego: nim ich więcej i im lepszej są jakości, tym bezpieczniej podczas ewentualnej wywrotki. Większość szosowej odzieży motocyklowej posiada ochraniacze w zestawie, po Twojej stronie jest sprawdzić, jakiej są jakości i czy możesz uzupełnić je o dodatkowe elementy. I właśnie z tym dzisiaj Ci pomożemy!



Spis treści:

  • Rodzaje ochraniaczy w odzieży motocyklowej
  • Ochraniacze motocyklowe do jazdy w terenie
  • Ochraniacze na moto – co wybrać?
  • Level 1 czy Level 2? Certyfikacja ochraniaczy motocyklowych
  • Niezbędna ochrona dla każdego, czyli... kask
  • Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Nie licząc kasku i butów, w przeciętnym komplecie odzieży turystycznej znajdziesz minimum 8 pojedynczych ochraniaczy, niezbędnych dla Twojego bezpieczeństwa podczas każdej, nawet najmniejszej wywrotki. Bezpieczeństwo jest priorytetem dla odzieży motocyklowej. Sprawdźmy, czy można je jeszcze podnieść.

Rodzaje ochraniaczy w odzieży motocyklowej

W przypadku szosowej odzieży motocyklowej masz styczność tak naprawdę z dwoma rodzajami ochraniaczy motocyklowych. Będą to:

  • ochraniacze zintegrowane z odzieżą; możesz je wyjąć do prania, ukryte są w specjalnych kieszeniach np. w kurtkach motocyklowych albo spodniach,
  • ochraniacze dodatkowe; takie jak ochraniacze kręgosłupa, kupowane najczęściej osobno.

Ochraniacze możemy podzielić na rejony, które chronią. Pominiemy buty, rękawice i kaski, które są kategorią samą w sobie. Wśród ochraniaczy znajdziesz:

  1. Ochraniacze łokci i kolan. Najczęściej mają podłużny kształt i chowane są w specjalnych, wewnętrznych kieszeniach kurtek i spodni. Występują także jako samodzielne elementy w offroadzie.
  2. Ochraniacze kręgosłupa. Czasami kurtki posiadają dedykowane kieszenie dla danego typu ochraniacza (np. żeby schować w takiej kieszeni ochraniacz PANDO MOTO QUADROFLEX), ale możesz też kupić osobny z pasem do zapięcia w biodrach (tutaj dobrym rozwiązaniem jest popularny Alpinestarts Nucleon KR).
  3. Ochraniacze barkowe. Najczęściej zintegrowane w kurtkach lub kombinezonach.
  4. Spodenki ochronne, zakładane na bieliznę, z ochraniaczami bioder i krocza. Ewentualnie także pasy nerkowe.
  5. Poduszki powietrzne. Jeszcze uznawane za nowość na rynku, ale coraz popularniejsze zwłaszcza w sporcie motocyklowym, z którego się wywodzą.

logo
Jest tego sporo, ale... większość ochraniaczy masz już w kurtce czy spodniach. Możesz je oczywiście wymienić na nowsze (np. ochraniacze Level 2) albo uzupełnić swoją garderobę o dodatkową ochronę, dodając choćby ochraniacz pleców czy ortezy w offroadzie.

Ochraniacze motocyklowe do jazdy w terenie

A jak już jesteśmy przy jeździe w terenie, nieco inaczej sprawa ma się w przypadku jazdy offroadu. Odzież cross / enduro nie posiada zintegrowanych ochraniaczy, ponieważ motocykliści korzystają z wyspecjalizowanej ochrony w postaci ortez lub buzerów motocyklowych.

Na ochronę motocyklisty offroadowego, patrząc od stóp, składają się:

  • buty terenowe; wysokie buty chroniące podbicie stopy, kostkę i piszczele praktycznie aż po kolano,
  • nakolanniki lub ortezy; schowane pod spodniami, trzymane w miejscu przez paski, ale też przez cholewki buta motocyklowego. Chronią piszczele i kolana przed uderzeniami, a w przypadku ortez także przed skręceniem),
  • ochraniacze biodrowe; często w formie spodenek zakładanych na bieliznę,
  • buzery lub zbroje; w zależności od preferencji, mogą być to buzery chroniące przed kamieniami i błotem wyrzucanym spod kół innych motocyklistów, lub pełne zbroje integrujące ochraniacz klatki piersiowej, nałokietniki, ochraniacze barkowe i ochraniacze kręgosłupa (przykładem całej zbroi jest koszulka z ochraniaczami Adrenaline Burglar).
  • nałokietniki; chronią łokcie, rzadziej używane w motocrossie, ponieważ ograniczają ruchy i przepływ krwi w przedramionach,
  • ochraniacze kręgosłupa; czasami zintegrowane z ochraniaczami klatki piersiowej, bardzo ważne w offroadzie,
  • ochraniacze szyi; rozwiązanie niespotykane na szosie, a w terenie (z racji dużego ryzyka) coraz popularniejsze.

    Koszulka z ochraniaczami barki/łokcie/plecy ADRENALINE STONE PPE czarny
    ADRENALINE
    Koszulka z ochraniaczami barki/łokcie/plecy ADRENALINE STONE PPE czarny
    XS    S    M    L    XL    2XL    3XL 
    (0)
    Stabilizator kolana lewego kolana ALPINESTARS MX BIONIC-10 CARBON czarny/czerwony
    ALPINESTARS MX
    Stabilizator kolana lewego kolana ALPINESTARS MX BIONIC-10 CARBON czarny/czerwony
    S    M    L    XL/2XL 
    (0)
    Zbroja, buzer ALPINESTARS MX BIONIC ACTION czarny/czerwony
    ALPINESTARS MX
    Zbroja, buzer ALPINESTARS MX BIONIC ACTION czarny/czerwony
    M/L    XL/2XL 
    (0)

Ochraniacze na moto – co wybrać?

Jeśli miałbyś/miałabyś wybrać jeden dodatkowy element ochronny, to najlepszą inwestycją będzie ochraniacz kręgosłupa. W kurtkach często go brakuje, a nawet jeśli jest, to plecy są miejscem, gdzie ciężko dopasować ochraniacz do ciała (będzie za krótki, nie będzie idealnie przylegać), więc warto dobrać go pod siebie.

Zakup dedykowanego ochraniacza kręgosłupa, takiego jak na przykład Alpinestars Nucleon KR-2), to świetna inwestycja w poprawę swojego bezpieczeństwa.

Level 1 czy Level 2? Certyfikacja ochraniaczy motocyklowych

Pewnie się domyślasz, że ochraniacze motocyklowe muszą posiadać określoną certyfikację, która na terenie Unii Europejskiej nosi oznaczenie EN1621. Przy sprawdzaniu ochraniaczy, oceniana jest maksymalna siła, jaką ochraniacz może przenieść, wyrażana w kiloniutonach. Na tej podstawie ochraniacze dzielą się na dwa poziomy:

  • Level 1 może przenieść siłę nie większą niż wartość równa 18 kN, a maksymalna jednostkowa nie może przekraczać 24 kN.
  • Level 2 może przenieść siłę nie większą niż wartość równa 9 kN, a maksymalna jednostkowa nie może przekraczać 12 kN.

W powyższego wynika, że ochraniacze Level 2 przenoszą dwukrotnie mniejszą siłę, więc są dużo bezpieczniejsze, i to prawda. Ochraniacze Level 2 coraz częściej spotykane jest w odzieży motocyklowej, zwłaszcza w tej z wyższej półki.

Niezbędna ochrona dla każdego, czyli... kask

Mówimy dużo o zintegrowanych w odzieży lub dodatkowych ochraniaczach motocyklowych, a nie można zapomnieć o podstawowej ochronie każdego motocyklisty – kasku motocyklowym. Mimo że wiedza na temat kasków, w tym poprawnego doboru rozmiaru kasku, jest dużo większa niż 10 czy 15 lat temu, to nadal część motocyklistów bagatelizuję rolę kasków.

A rola ta jest najważniejsza w ochronie motocyklisty podczas wypadku. Dlatego, mała ściąga:

  1. Przy zakupie kasku szukaj kasków z homologacją ECE 22.05 (starszy standard), a idealnie – ECE 22.06. Każdy kask sprzedawany na terenie UE powinien mieć oznaczenie dotyczące certyfikacji na metce paska i/lub naklejce na kasku.
  2. Samo „CE” w przypadku kasków może być złudne. Znak ten oznacza, że produkt jest certyfikowany do sprzedaży w Europie, niekoniecznie, że jest kaskiem.
  3. Kask musi mieć dobry rozmiar. Za luźny będzie dla Ciebie niebezpieczny, a za ciasny niekomfortowy.
  4. Zawsze pamiętaj o zapinaniu kasku! Niezapięty kask to kask, który przed niczym nie chroni.

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, zwróć uwagę na ilość i jakość ochraniaczy w odzieży motocyklowej. Co do zasady, lepiej szukać ochraniaczy Level 2, zwłaszcza w przypadku ochraniacza kręgosłupa.

logo

W sklepie internetowym Inter Motors znajdziesz szeroki asortyment odzieży motocyklowej, ochraniaczy i kasków. Jeśli cokolwiek z zamówienia nie będzie pasować – zawsze możesz wymienić produkt na inny.
Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR 5 czarny/szary
ALPINESTARS
Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR 5 czarny/szary
XS    S    M    L    XL    2XL    3XL 
(0)
Ochraniacz pleców ALPINESTARS NUCLEON KR-2 czarny/czerwony
ALPINESTARS
Ochraniacz pleców ALPINESTARS NUCLEON KR-2 czarny/czerwony
XS    S    M    L    XL 
(0)
Ochraniacz pleców ALPINESTARS NUCLEON KR-2i czarny
ALPINESTARS
Ochraniacz pleców ALPINESTARS NUCLEON KR-2i czarny
S    M    L 
(0)


Najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać ochraniacze na motocykl?

Szukaj ochraniaczy uzupełniających Twoją odzież motocyklową. Jeśli masz ochraniacze w kurtce, zwróć uwagę na to, czego brakuje (ochraniacza pleców, pasa nerkowego). Ochraniacze powinny przylegać do cała i nie mieć możliwości zsunięcia się lub obrócenia podczas upadku.

Jakie ochraniacze na kolana na motocykl?

Kupując osobne ochraniacze na kolana, warto poszukać rozwiązania, które przede wszystkim jest dobrze dopasowane do Twojej fizjonomii. W przypadku ochraniaczy na kolana ważne jest, żeby paski nie wbijały się w ciało. W offroadzie lepiej sprawdzą się ochraniacze z zawiasem, a idealne byłyby ortezy.

Jakie ochraniacze do kurtki motocyklowej?

Większość kurtek motocyklowych posiada wbudowane ochraniacze. Możesz je wyciągnąć i sprawdzić, jaką certyfikację posiadają i czy istnieje możliwość wymiany na inne. Jeśli chcesz uzupełnić kurtkę, bez ingerencji w standardowe ochraniacze, to dobrym pomysłem będzie ochraniacz pleców.


Pracuję w branży motocyklowej od 2006 roku, a jeżdżę na motocyklach jeszcze dłużej. Współpracowałem ze wszystkimi mediami motocyklowymi w Polsce, w przeszłości amatorsko ścigałem się w rajdach enduro. W swojej karierze przetestowałem ponad 200 motocykli i jeździłem na 3 kontynentach. Lubię ciężkie, bezsensowne sprzęty, jazdę w trudnych warunkach i wyzwania.