Data publikacji: 2023-03-08

Zablokowanie motocykla na A2. Czy można i jak to zrobić? Krok po kroku

Zablokowanie motocykla na A2 z technicznego punktu widzenia nie jest trudne. Ale może być bardzo uciążliwe! Sprawdzamy jak to zrobić!


Jest spore grono motocyklistów, którzy posiadając prawo jazdy kategorii A2, chcieli kupić większy motocykl. Zablokowanie motocykla na A2 to popularny temat. I jak samą blokadę wykona doświadczony warsztat, tak zarejestrowanie takiego pojazdu niekoniecznie musi być łatwe.

  • Motocykle, którymi można jeździć na kategorię prawa jazdy A2, muszą mieć nie więcej niż 35 kW mocy maksymalnej i stosunek mocy do masy nieprzekraczający 0,2 kW/kg.
  • Doświadczony warsztat jest w stanie zablokować motocykl, ale do rejestracji potrzebne jest także badanie techniczne.
  • Na rynku wtórnym jest sporo ciekawych motocykli, które seryjnie spełniają wymogi kategorii A2 – blokowanie motocykla może nie mieć sensu.

Wraz ze zmianą przepisów w 2013 roku i wprowadzeniu kategorii prawa jazdy motocyklowego A2, wielu motocyklistów rozpoczęło poszukiwania motocykli, którymi można przez kilka lat jeździć na A2 i po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. A, odblokować je i cieszyć się pełną mocą.

Proces blokowania motocykla na A2 może być skomplikowany, czasochłonny i dość drogi. Przed przystąpieniem do procedury, warto przeliczyć czy jest to opłacalne.

Dlaczego prawo jazdy kategorii A2?

Wprowadzenie kategorii prawa jazdy A2 uwarunkowane były dwoma czynnikami: chęcią poprawy bezpieczeństwa i ujednoliceniem prawa w ramach Unii Europejskiej. W niedługim czasie później udostępniono motocykle klasy 125 dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B (od minimum 3. lat).

Czy udało się ograniczyć wypadki z udziałem motocyklistów? Niestety, według Komisji Europejskiej w UE w latach 2011-2019 zanotowano relatywny wzrost liczby śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów (w stosunku do ogółu wypadków na drogach). Oczywiście, na taki trend wpływ ma wiele czynników.

Jakie warunki musi spełniać motocykl kategorii A2?

Motocykle kategorii A2 nie mogą mieć więcej niż 35 kW oraz ich stosunek mocy do masy nie może być wyższy niż 0,2 kW na 1 kg.

Ta druga wartość jest bardzo ważna, a czasami się o niej zapomina! Ważące 130 kg, jednocylindrowe supermoto z mocą 35 kW nie spełnia wymogów kategorii A2. Mimo że moc się zgadza, to stosunek mocy do masy będzie zbyt wysoki.

Motocykl ma zły stosunek mocy do masy na A2

Jeśli motocykl waży, przykładowo, 130 kg, to jego moc nie może być wyższa niż 26 kW. To prosty wzór: waga motocykla * 0,2 = moc maksymalna w kW, jaką może osiągać pojazd na kategorię A2. Moc silnika do wyliczeń homologacyjnych mierzona jest na wale.

Moc homologacyjna

Kolejnym, bardzo ważnym punktem z perspektywy blokowania motocykla, jest moc homologacyjna. Ta nie może być większa, niż dwukrotność 35 kW, czyli 70 kW. Przykładowo: bieżąca generacja Yamahy R1 generuje blisko 150 kW, więc nawet jeśli zablokujemy ją do 35 kW, to nie może być zarejestrowana jako motocykla kategorii A2.

Kto może jeździć motocyklem na A2?

Do egzaminu na prawo jazdy mogą pochodzić osoby, które ukończyły 18 lat. I jest to minimalny wiek do poruszania się motocyklem homologowanym na A2. Po dwóch latach osoba posiadająca tę kategorię prawa jazdy może podejść do egzaminu na prawo jazdy A.

Jeśli osoba dorosła nie posiadała wcześniej prawa jazdy kategorii A2, to kategorię A może zdawać dopiero po ukończeniu 24 lat. Oczywiście, osoby posiadające kategorię A mogą jeździć wszystkimi typami motocykli.

Jak zablokować motocykl na A2?

Zablokowanie motocykla pod wymogi kategorii A2 wymaga specjalistycznego warsztatu, dysponującego wiedzą i doświadczeniem. Sposoby blokowania motocykla na A2 są różne i zależą od motocykla – inaczej blokuje się motocykl gaźnikowy, inaczej wtryskowy i tak dalej.

Najczęstszymi sposobami na blokowanie motocykla będzie zastosowanie zwężki w układzie dolotowym i / lub ingerencja w układ zasilania (gaźnik, wtrysk paliwa). Zmiana musi być permanentna, to znaczy, że nie można mieć ukrytego guzika pod siedzenie, który wyłącza blokadę.

Dla doświadczonego warsztatu zablokowanie motocykla to kilka godzin pracy. Koszt przekracza 1000 zł.

Jak zarejestrować motocykl na A2?

Do rejestracji lub przerejestrowania motocykla potrzebne jest przede wszystkim aktualne badanie techniczne z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, które potwierdzi wprowadzoną zmianę. Żeby otrzymać pozytywny wynik takiego badania, w zależności od stacji, potrzebujemy:

  • Fizyczną blokadę motocykla, która ogranicza moc do 35 kW lub mniej.
  • Potwierdzenie ze strony mechanika, który zakładał blokadę, o przeprowadzeniu zmiany (najlepiej ze zdjęciami, pisemną, z podpisem).
  • Wyniki z hamowni motocyklowej z podpisem i pieczątką.
  • Oświadczenie rzeczoznawcy, który potwierdza permanentne zablokowanie motocykla – na podstawie stanu faktycznego i dokumentów.

Z badaniem technicznym z OSKP potwierdzające zablokowanie motocykla udajemy się do Wydziału Komunikacji. Czy da to gwarancję rejestracji na A2? Niestety nie.

Stacje diagnostyczne unikają tematu jak ognia, ponieważ jest to dla nich ryzykowne, a stan faktyczny z okresu badania technicznego może być nieaktualny dwa dni później. Co więcej – nawet z pozytywnym badaniem technicznym, Wydział Komunikacji może odmówić rejestracji takiego pojazdu.

Z tego powodu, warto zainteresować się możliwością przerejestrowania zablokowanego motocykla jeszcze przed przystąpieniem do całej procedury. Najlepiej bezpośrednio w Wydziale Komunikacji, który będzie decyzyjny w tym temacie.

Ryzyko jazdy z innym stanem faktycznym

Mała grupa motocyklistów (na szczęście – coraz mniejsza) wybiera jazdę pojazdem z innym stanem faktycznym niż w dowodzie rejestracyjnym. Przykład: zablokowany motocykl zarejestrowany jest na A2 z mocą 35 kW, ale przez nowego właściciela zostaje odblokowany.

Pojawia się z tym kilka problemów i mandat jest najmniejszym z nich. W przypadku brania udziału w zdarzeniu drogowym kierujący pojazdem, którego stan faktyczny nie odpowiada stanu z dowodu rejestracyjnego, narażony jest na szereg konsekwencji.

Najpoważniejszą z nich jest regres ubezpieczeniowy. To sytuacja, w której ubezpieczyciel wypłaca środki z ubezpieczenia OC poszkodowanej osobie, a później ubiega się zadośćuczynienia u sprawcy, który poruszał się nielegalnym pojazdem (nielegalnym w rozumieniu np. blokady, czyli sytuacji opisanej powyżej).

Rekordziści regresu ubezpieczeniowego posiadają długi przekraczające milion złotych na osobę. Jazda motocyklem, który w dowodzie rejestracyjnym ma inne wartości mocy niż naprawdę, jest więc dużym ryzykiem.

Zablokowanie motocykla na A2, czy warto?

Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć samodzielnie. Biorąc jednak pod uwagę ilość świetnych motocykli seryjnie mieszczących się w wymogi kategorii A2, ma to mało sensu.

Jeszcze kilka lat temu na rynku wtórym motocykli tego typu było niewiele, a ich ceny były wysokie. Teraz jest zupełnie inaczej i można wybierać praktycznie w każdym przedziale cenowym i w każdej klasie pojazdu. Blokowanie i przeprawa z Wydziałami Komunikacji ma sens, jeśli naprawdę chcemy zainwestować w jeden motocykl na wiele lat.

Części zamienne i akcesoria do motocykli, nie tylko na kategorię A2!, można znaleźć w szerokiej ofercie Inter Motors.