Data publikacji: 2023-01-03

Wymiana płynu chłodniczego w motocyklu krok po kroku

Motocykle chłodzone cieczą wymagają dodatkowej opieki pod kątem wymiany płynu chłodniczego i pilnowania stanu pompy wody. Dbanie o odpowiednią higienę układu jest istotne, ponieważ w razie awarii może dojść do przegrzania silnika, co skończy się kosztowną wizytą w serwisie. Stan układu chłodniczego powinien być kontrolowany nie rzadziej niż zgodnie z zaleceniami producenta, a sam płyn należy wymienić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Jak to zrobić?



  • Wymiana płynu chłodniczego powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta i jest zależna od rodzaju zastosowanego płynu. Zazwyczaj przeprowadza się ją co 2 do 4 lat.
  • Na rynku są trzy mieszanki składnikowe płynów, które różnią się charakterystyką i właściwościami oraz okresami wymiany. Podstawą zawsze jest glikol etylenowy lub propylenowy. Ten pierwszy lepiej sprawdza się w niskich temperaturach.
  • Wymiana płynu chłodniczego w motocyklu krok po kroku to prosty zabieg, który może przeprowadzić każdy. Wystarczy odrobina cierpliwości i potrzebne narzędzia. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na wizycie w serwisie.


Układ chłodzenia motocykla składa się z dwóch obiegów – małego i dużego. Małym obiegiem nazywa się płaszcz wodny wokół silnika, a duży to chłodnica wraz z kanałami odprowadzającymi ciecz, a więc płyn chłodzący. Układ jest uruchamiany po otrzymaniu informacji od termostatu, że silnik nagrzał się do odpowiedniej temperatury. Płyn jest tłoczony przez pompę wody, której głównym elementem jest zamknięty w obudowie wirnik. Poziom temperatury płynu jest obniżany przez chłodnicę z wiatrakiem. Czy trzeba wymieniać płyn chłodniczy? Oczywiście odpowiedź brzmi tak, dlatego podpowiemy, jak to zrobić i jaki płyn chłodniczy wybrać.

Rodzaje płynów chłodniczych

Mówi się, że woda jest skuteczniejsza od płynów chłodniczych, olejów i powietrza, ale ma też minusy. Pierwszy to korozja elementów układu, która może doprowadzić do jego zapchania i uszkodzenia pompy wody. Drugi to zamarzanie w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie nie warto oszczędzać i lepiej wybrać płyn chłodniczy. Tu do wyboru macie glikol etylenowy, który jest tańszy, ma niższą lepkość, wyższą temperaturę wrzenia i niską temperaturę zamarzania oraz glikol propylenowy, który jest droższy, nie krystalizuje się, ale szybko gęstnieje w trakcie mrozów. W składzie płynu jest też woda i za najlepsze uchodzą płyny zawierające 68 proc. glikolu w wodzie.

Płyny chłodnicze mają też różnego rodzaju dodatki i dlatego dzielimy je na IAT, OAT i HOAT. IAT to technologia dodatków nieorganicznych. Taki płyn ma azotany i krzemiany, które chronią układ chłodzenia od wewnątrz, ale jednocześnie szybko tracą swoje właściwości. Wymagają wymiany co ok. 2 lata. W przypadku technologii OAT stosuje się kwasy organiczne, które tworzą cieńszą warstwę ochronną, a więc ryzyko zapchania układu chłodniczego jest niższe przy jednoczesnym lepszym jego zabezpieczeniu. Wymienia się je co 3 do 4 lat. Technologia HOAT łączy dodatki organiczne i środki krzemianowe, żeby wytrzymać jeszcze większe przebiegi. Jak często wymieniać płyn w chłodnicy w motocyklu? Jak widać, jest to uzależnione od rodzaju mieszanki składników płynu.

Płyn do chłodnic MOTOCOOL EXPERT 1l -37/135°C gotowy do użycia
MOTUL
Płyn do chłodnic MOTOCOOL EXPERT 1l -37/135°C gotowy do użycia
(0)
Płyn do chłodnic MOTUL MOTOCOOL FACTORY LINE 1l -35/136°C gotowy do użycia
MOTUL
Płyn do chłodnic MOTUL MOTOCOOL FACTORY LINE 1l -35/136°C gotowy do użycia
(0)
Płyn do chłodnic Silkolene Pro CCA Ultra 1l Wyścigowy dodatek antykorozyjny do chłodnic, dozowanie 3-5%
SILKOLENE
Płyn do chłodnic Silkolene Pro CCA Ultra 1l Wyścigowy dodatek antykorozyjny do chłodnic, dozowanie 3-5%
(0)


Jak wymienić płyn chłodniczy w motocyklu?

Przede wszystkim będą potrzebne odpowiednie narzędzia zależne od tego, jakie czynności trzeba wykonać, by dostać się do zbiornika wyrównawczego lub śruby spustowej. Może się zdarzyć, że będzie to wymagało demontażu owiewek, dlatego najlepiej w razie czego mieć zapasowe uszczelki i podkładki, jeżeli elementy te są gumowe, a motocykl ma już swoje lata. Potrzebny będzie też sam płyn, a informacje na temat tego, ile litrów kupić, znajdziesz w instrukcji obsługi motocykla. Po uzyskaniu dostępu do zbiornika wyrównawczego należy zdemontować korek zbiornika wyrównawczego i jeśli zajdzie taka konieczność to również odkręcić korek chłodnicy. Kolejnym krokiem jest odkręcenie śruby spustowej lub odpięcie węża chłodniczego w najniższym możliwym punkcie, żeby płyn nie wylał się na elementy motocykla. Stary płyn należy zlać do przygotowanego wcześniej naczynia, a ten ze zbiorniczka wyrównawczego można wyssać strzykawką.

Kiedy układ chłodniczy będzie pusty, to zamontuj wąż z powrotem lub zakręć śrubę spustową. Nowy płyn wlej do zbiornika wyrównawczego lub do chłodnicy, jeśli posiada ona korek. W tym drugim przypadku powinno się wlać do maksymalnego możliwego poziomu, niemal po sam korek. Po uzupełnieniu płynu zakręć korki, uruchom motocykl i pozostaw do rozgrzania.

Układ najprawdopodobniej odpowietrzy się sam. Jeżeli jednak w motocyklu jest odpowietrznik, to odkręć go i zaczekaj do momentu, kiedy płyn zacznie uciekać bez powietrza. Po pozytywnym zakończeniu całej operacji poczekaj do schłodzenia silnika i jeśli to konieczne uzupełnij płyn. Kiedy wszystko będzie w porządku, to wtedy można z powrotem założyć owiewki. Zużyty płyn chłodniczy możesz oddać w sklepie (jeśli przewiduje taką możliwość), stacji odkupu odpadów motoryzacyjnych albo punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Jak dbać o układ chłodniczy w motocyklu?

Wymiana płynu chłodniczego jest jedną z czynności wchodzących w zakres prawidłowej eksploatacji i konserwacji motocykla. Należy uzupełniać go zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Dzięki temu nie tylko zapewnisz silnikowi odpowiednie chłodzenie, ale także zadbasz o pompę wody, dla której płyn ma właściwości smarujące.

Układ chłodniczy ma też wiele elementów gumowych w postaci węży i uszczelek. Należy kontrolować ich stan, by nie dopuścić do wycieku lub wypadnięcia węża, co może doprowadzić do przegrzania silnika, uszkodzenia elementów motocykla przez wrzącą ciecz, a nawet do uślizgu tylnego koła i w efekcie do wypadku.


Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:


Jak się ubrać za rozsądne pieniądze?

Dobry kask motocyklowy do 500 zł?


Pierwszy motocykl

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 



Sprawdź Nasze produkty