Data publikacji: 2022-03-16

Wymiana akumulatora w motocyklu krok po kroku

Pojawienie się akumulatora w motocyklach znacznie poprawiło komfort jazdy — korzystanie z rozrusznika elektrycznego czy świateł postojowych byłoby niemożliwe, gdyby nie wydajna bateria pod kanapą. W tym poradniku przedstawimy ci kilka istotnych kwestii dotyczących wymiany, eksploatacji i utylizacji akumulatorów motocyklowych. Dokładnie zapoznaj się z materiałem i wyciśnij ze swojej baterii tyle, ile się da!


Jaką funkcję pełni akumulator motocyklowy?

Akumulator to bank energii twojego motocykla, bez którego ten nie będzie prawidłowo funkcjonować. Gromadzi energię wytworzoną podczas pracy silnika przez alternator, a następnie oddaje ją, np. podczas rozruchu silnika. Znajdujące się w nim ogniwa, składające się z płyt dodatnich i ujemnych, zostały zatopione w elektrolicie, który umożliwia magazynowanie energii chemicznej. Dzięki nim w każdej chwili możesz korzystać ze źródła energii elektrycznej prądu stałego. To dlatego utrzymywanie akumulatora w nienagannej kondycji to sprawa kluczowa — nie chcesz mieć przecież problemów z rozruchem jednostki daleko od domu.

Kiedy akumulator motocyklowy kwalifikuje się do wymiany?

Akumulator, tak jak wszystkie elementy twojego motocykla, ulega zużyciu. Mają na to wpływ warunki przechowywania baterii podczas zimowania, intensywność eksploatacji, jakość akumulatora i sposób ładowania. Najłatwiejszym sposobem oceny kondycji akumulatora jest zmierzenie napięcia w stanie spoczynku. Dla instalacji 12 V jest to zakres 12,4 — 12,8V, zaś dla 6 V, które spotkasz w starszych motocyklach, to 6,25 — 6,4 V. Im wynik będzie bliższy górnej granicy, tym lepiej. Jeśli na mierniku pojawi się wartość poniżej 12,4 V lub 6,25 V (odpowiednio dla instalacji 12 V i 6 V) lub napięcia drastycznie spada po kilku godzinach od naładowania, akumulator kwalifikuje się do wymiany. Innym sposobem sprawdzenia kondycji baterii jest test obciążeniowy, który wykonasz w warsztacie lub sklepie motocyklowym — zazwyczaj jest on darmowy lub kosztuje niewiele. Pozwala on na ocenę parametrów akumulatora pod silnym obciążeniem, symulując moment rozruchu silnika. Jeśli w takich warunkach napięcie spadnie poniżej 9,5 V, czeka cię zakup nowego akumulatora. Ostatnim kwalifikatorem jest zauważalne nagrzewanie się baterii podczas ładowania i duży spadek napięcia w niskich temperaturach, który uniemożliwia start silnika.

Wymiana akumulatora w motocyklu

Zanim zaczniesz, pamiętaj o jednym — zamontuj akumulator w odpowiedniej pozycji. Dotyczy to głównie akumulatorów z ciekłym elektrolitem, aczkolwiek inne rodzaje baterii również mogą posiadać restrykcje montażu — informację znajdziesz w instrukcji obsługi lub na obudowie.

Znasz już najważniejsze kwestie dotyczące wymiany akumulatora, możesz więc zabrać się do pracy. Wymiana akumulatora w 7 prostych krokach:

  • Krok 1 — Zdemontuj wszystkie elementy, które utrudniają dostęp do akumulatora (np. kanapę, owiewki, osłony etc.)

  • Krok 2 — Odkręć klemy. Pamiętaj — najpierw minus, potem plus (minus/masa ma kolor czarny, a plus czerwony). W odwrotnej kolejności możesz doprowadzić do zwarcia, a w następstwie porażenia prądem.

  • Krok 3 — Wyjmij stary akumulator z motocykla.

  • Krok 4 — Wyczyść klemy, a następnie zamontuj akumulator w motocyklu w odpowiedniej pozycji i podłącz go do instalacji. Pamiętaj — najpierw plus (czerwony przewód), potem minus/masa (czarny przewód).

  • Krok 5 — Podłącz akumulator do ładowarki motocyklowej i rozpocznij proces ładowania.

  • Krok 6 — Po naładowaniu akumulatora zamontuj wszystkie elementy z kroku nr 1.

Gdzie oddać stary akumulator motocyklowy?

W akumulatorze motocyklowym znajduje się elektrolit, który jest szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale także środowiska. Wystarczy kropla, by poważnie uszkodzić skórę lub oczy, a opary z rozszczelnionego akumulatora z łatwością doprowadzą cię mdłości i złego samopoczucia. Kwas siarkowy zawarty w akumulatorach ma podobny, równie destrukcyjny, wpływ na środowisko, dlatego musisz zutylizować go w odpowiedzialny sposób. Zużyty akumulator możesz oddać do sklepu motocyklowego (jeśli podczas zakupu nowego akumulatora zwrócisz do sklepu starą baterię, nie zapłacisz opłaty depozytowej w wysokości 30 zł), warsztatu, firmy specjalizującej się w wytwarzaniu akumulatorów, do skupu lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Sam widzisz, że opcji masz wiele. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj akumulatora do kosza i nie przechowuj go w garażu — po jakimś czasie akumulator może się rozszczelnić, a wyciekający z niego elektrolit doprowadzić do pożaru (kwas siarkowy zawarty w elektrolicie jest łatwopalny; przy kontakcie z wodą zachodzą gwałtowne reakcje).

Jak ładować akumulator motocyklowy?

Sposób ładowania akumulatora ma znaczący wpływ na jego żywotność, dlatego zalecamy korzystanie ze sprawdzonych ładowarek motocyklowych. W końcu szkoda zepsuć nowo zamontowany akumulator, który może ci posłużyć nawet 5 lat! Inteligentne urządzenie samodzielnie wykryje rodzaj baterii i dobierze optymalne parametry ładowania. Co więcej, w przypadku niektórych akumulatorów (np. AGM i litowo-jonowych) zabrania się korzystania z klasycznych prostowników, które z łatwością doprowadzają do nieodwracalnych uszkodzeń. Kolejną zaletą zaawansowanych ładowarek motocyklowych jest tryb odsiarczania, który pozwala zwiększyć wydajność akumulatora po dłuższej eksploatacji. Dużą renomą wśród motocyklistów cieszą się tacy producenci ładowarek do akumulatorów motocyklowych jak Oxford, 4Ride, Noco i Exide.

Akumulator motocyklowy kupisz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Czeka cię wymiana akumulatora motocyklowego? W I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu znajdziesz optymalny akumulator do swojego motocykla. Posiadamy baterie o różnej specyfikacji, dzięki czemu możesz wybrać produkt dopasowany do twoich potrzeb i budżetu. Na naszych półkach znajdziesz wyłącznie akumulatory renomowanych producentów — Exide, 4Ride, Yuasa i Varta. Nie wiesz jaki akumulator wybrać? Skontaktuj się z nami pod numerem 800 055 666, napisz na [email protected] lub odwiedź jeden z 33 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z pomocy ekspertów.


Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:

Jaki olej do amortyzatorów motocyklowych ?

Co musisz wiedzieć o świecach zapłonowych?


Kierunkowskazy LED w motocyklu?

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 






Sprawdź Nasze produkty