Data publikacji: 2023-10-11

Wybór odpowiednich opon motocyklowych: typy, rozmiary i porady

Opony motocyklowe to temat rzeka, a wybór opon motocyklowych może przyprawić o zawrót głowy. Mamy dla ciebie bardzo proste rozwiązanie, jak poradzić sobie z odpowiednim doborem ogumienia, jak czytać rozmiary i czy warto zakładać szersze gumy z tyłu.


Jak dobrać opony motocyklowe?

Dobór opon motocyklowy wbrew pozorom jest bardzo prosty. Jeśli nie chcesz przedzierać się przez nasz cały poradnik, to musisz pamiętać tylko o trzech rzeczach:

  • Wybierz opony, które odpowiadają twoim potrzebom i stylowi jazdy (turystyczne od turystyki, skuterowe do skutera itd.).
  • Wybierz opony, które odpowiadają seryjnemu rozmiarowi.
  • Zawsze kupuj nowe opony.

Zakładanie supersportowego ogumienia do jazdy po mieście nie ma najmniejszego sensu i zmniejsza twoje bezpieczeństwo. W drugą stronę – na okazjonalne wypady na tor wybierz oponę sportową, a na długie wycieczki oponą turystyczną. Rodzaj opony ma ogromny wpływ na prowadzenie, bezpieczeństwo i twoje odczucia za kierownicą.

Drugi punkt jest kontrowersyjny: nie zmieniaj rozmiaru. W większości przypadków zmiana rozmiaru będzie negatywnie wpływać na prowadzenie motocykla. Projektujący motocykle inżynierowie dobierają rozmiar opon pod geometrię i zastosowanie danego modelu.

Zmiana rozmiaru opony = zmiana geometrii, a co za tym idzie, taka zmiana wymaga specjalistycznej wiedzy. Większość osób takiej wiedzy nie posiada. Krótka ściąga przed zakupem nowych opon:

  1. Ustal, jaki jest seryjny rozmiar opon w twoim motocyklu.
  2. Znając swoje potrzeby, wybierz jeden z segmentów: szosa, sport, tor, turystyka, adventure, offroad, skuter.
  3. Sprawdź, co mają do zaoferowania w danym segmencie producenci premium. Szeroki wybór opon motocyklowych znajdziesz w sklepie online Inter Motors.
  4. Wybierz opony, które spełniają twoje potrzeby i wpisują się w twój budżet.

Marka opon motocyklowych nie ma znaczenia

Dobra wiadomość jest taka, że marka ma dużo mniejsze znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Każdy producent premium oferuje ogumienie w praktycznie każdym segmencie (szosowe, sportowe, adventure, turystyczne, skutery itd.) i, pod warunkiem że nie kupujesz opon no-name, wymiana opon na nowe zawsze będzie miała pozytywny wpływ na prowadzenie.

Jak rozkodować oznaczenia opon motocyklowych?

Kolejną kością niezgody forumowych ekspertów jest sposób czytania oznaczeń na oponach. To prostsze niż się wydaje.

Jak czytać rozmiar opon?

Oznaczenie na oponie najczęściej podawane jest w formie zbliżonej do przykładowo: 190/50 R17 (69T).

  • 190 - szerokość opony w milimetrach.
  • 50 - wysokość wyrażona jako procent szerokości.
  • 17 - średnica felgi

Druga wartość doprowadza do nieporozumień. „50” nie oznacza „50 mm" a "50%". To procent szerokości, czyli w opisywanym przez przykładzie: 190 mm szerokości x 50% = 95 mm wysokości.

Z tego powodu wymiana opony na szerszą może mieć ogromny wpływ na prowadzenie. Opona 200/50 R17 ma wysokość 100 mm, a seryjnie w motocyklu mamy 95 mm. Dodatkowe 5 mm wpłynie na prowadzenie motocykla równie mocno, jak dodatkowe 10 mm szerokości.

Konstrukcja opon

Najpopularniejsze w nowoczesnych oponach do motocykli szosowych są opony radialne. Co faktu nie zmienia, że mamy do czynienia z trzema typami konstrukcji opon o różnych oznaczeniach:

  • R – opona radialna.
  • „-” – opona diagonalna.
  • B – opona diagonalna z opasaniem.

Oznaczenie konstrukcji znajduje się zaraz po szerokości i wysokości opony, w naszym przykładzie to 190/50 R17 69T.

Indeks nośności

Ważnym elementem w oznaczeniu opon jest indeks nośności, który znajduje się za średnicą felgi. Przykładowe indeksy to:

  • 69 – do 325 kg,
  • 72 – do 355 kg,
  • 81 – do 462 kg.

Indeks prędkości

Kolejny ważny to indeks prędkości opon motocyklowych, który oznacza maksymalną bezpieczną prędkość, przy jakiej opona może pracować, wskazaną za pomocą kodu literowego. Przykładowe indeksy:

  • R – do 170 km/h,
  • T – do 190 km/h,
  • H – do 210 km/h,
  • V – do 240 km/h.

Odczytanie pełnego kodu opony

Nasza opona 190/50 R17 (69T) to radiana opona o 190 mm szerokości, 95 mm wysokości, na felgę w rozmiarze 17'', która posiada indeks nośności do 325 kg i prędkości do 190 km/h.

Inne oznaczenia

Powyższy przykład jest uproszczony, mogą pojawić się jeszcze inne oznaczenia:

  • TT – opona dętkowa (motocykle offroad i adventure),
  • TL – opona bezdętkowa,
  • M/C – opona tylko do motocykli,
  • NHS – opona bez homologacji drogowej (slick, offroad),
  • RF – opona wzmacniana.

Jakie ciśnienie ustawić?

Uwaga, znów kontrowersyjne stwierdzenie – wbrew forumowym radom, ustaw ciśnienie zalecane przez producenta. Masz do wyboru wspierać się wiedzą wysoko wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się projektowaniem motocykli i opon dla międzynarodowych marek lub wiedzą forumowego anonima.

Nawet jeśli szacuje się, że w szosowych motocyklach w normalnych warunkach drogowych ciśnienie powinno wynosić pomiędzy 2,1 a 2,5 bara dla przedniej opony i 2,3 - 2,9 bara dla opony tylnej, to wiele zależy od:

  • typu motocykla,
  • przeznaczenia,
  • obciążenia.

Producenci zalecają różne ciśnienie w zależności od liczby osób podróżujących motocyklem oraz ilości bagażu. Jeśli nie wiesz, jakie ciśnienie w oponach motocyklowych dobrać, to najlepiej sprawdź w książce serwisowej. A żeby precyzyjnie określić ciśnienie w oponach, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości manometr do mierzenia ciśnienia ogumienia.

Typy opon motocyklowych

Opony motocyklowe możemy podzielić na kilka funkcjonalnych kategorii, poczynając od najpopularniejszych opon szosowych.

Opony szosowe

Bardzo szeroka kategoria uniwersalnych opon do motocykli szosowych. Wśród nich znajdziesz ogumienie z nastawieniem do jazdy po mieście, agresywniejszej jazdy po zakrętach i lekkiej turystyki. Opony szosowe do motocykla to najszersza kategoria, więc szukając opon do swojego jednośladu, upewnij się, że pasują one przeznaczeniem.

Przykładowe opony szosowe:

Opony sportowe

Inna popularną kategorią będą opony do motocykli sportowych i mocnych naked bike. Opony sportowe dają świetne czucie i dobrą przyczepność, ale kosztem szybszego zużycia i mniejszej uniwersalności. Opona sportowa gorzej poradzi sobie z dziurami, niskimi temperaturami czy deszczem.

Ważne: opon sportowych nie należy mylić z wyczynowymi oponami wyścigowymi typu slick, które nie nadają się do użytku drogowego. Brak bieżnika to jedno, ale opona slick zaprojektowana jest do pracy w bardzo specyficznych warunkach i na zwykłej drodze, gdzie nie ma możliwości osiągnięcia temperatury pracy, opona slick będzie mniej przyczepna niż zwykła opona sportowa.

Opony adventure

Bardzo popularne w ostatnim czasie opony adventure to ogumienie szosowe do motocykli turystycznych, które oferują właściwości terenowe (np. poprzez zastosowanie agresywniejszego bieżnika). Opony adventure często określane są wedle proporcji właściwości szosowych do terenowych, np. 50/50, 90/10, 70/30. Opona adventure zawsze jest kompromisem – nim bardziej terenowa, tym gorzej poradzi sobie na asfalcie i w drugą stronę.

Opony cross / enduro

Opony do motocykli cross / enduro to temat identyczny jak w przypadku opon torowych. Zostały one zaprojektowane do pracy w bardzo specyficznym środowisku, na torze motoctrossowym lub w terenie. W zależności od potrzeb mogą to być opony na piasek, na twarde tory, błoto i korzenie itd. Niektóre opony cross / enduro posiadają homologację drogową. Przykładem niedrogiej i popularnej opony cross / enduro będzie MITAS 130/80-17 TT 65N CO2.

Więcej na temat opon terenowych znajdziesz w naszym rozbudowanym poradniku Jak dobrać opony offroadowe?

Opony na choppera i cruisera

Najczęściej to ogumienie o wysokim indeksie nośności. W cruisera i chopperach coraz częściej stosuje się dobrej jakości ogumienie turystyczne do motocykli ciężkich, ale nie da się ukryć, że fani tego typu sprzętów zwracają także uwagę na wygląd opony. Zasada stosowania tego samego rozmiaru, co opona seryjna pozostaje niezmienna

Opony na skuter

Tak naprawdę wśród ogumienia na skutery można wyróżnić podkategorię: sportową, miejską, turystyczną, a nawet... adventure. Gumy na skuter różnią się przede wszystkim rozmiarem. Większość producentów premium oferuje szeroką gamę rozwiązań dla skuterzystów.

Nowe, seryjne i dobrej jakości

Jeśli kupisz dobrej jakości, nowe opony do swojego motocykla, które będą trzymały się oryginalnych rozmiarów, to ciężko będzie popełnić tutaj błąd. Przy wymianie opon motocyklowych najlepiej skorzystać z warsztatu, ponieważ ceny to zaledwie kilkadziesiąt złotych z wyważeniem za koło.

Jeśli szukasz opon do swojego motocykla, to w sklepie Inter Motors możesz skorzystać z wygodnego Parts Findera.

FAQ

Czy można założyć szersze opony w motocyklu?

Można, ale nie ma to większego sensu. Zmiana rozmiaru opon wpływa na geometrię motocykla. Jeśli nie wiesz, co robisz – motocykl może wyraźnie gorzej się prowadzić, mimo nowych gum.

Czy muszą być te same opony w motocyklu?

Tak, wymieniaj zawsze komplet ogumienia.

Jak dobrać opony motocyklowe?

Wybierz ogumienie w seryjnym dla danego modelu rozmiarze i pasujące do tego, w jaki sposób spędzasz czas na motocyklu. Wszystkie nowe opony producentów premium będą świetne, więc marka gra drugorzędną rolę.

Jak czytać rozmiar opony motocyklowej?

Pierwsza cyfra to szerokość w milimetrach, druga to wysokość wyrażona w procencie szerokości. Kolejna cyfra to średnia felgi. Litery dotyczą indeksów prędkości i nośności.

Opona motocyklowa szosowa 120/60ZR17 TL 55 W S21 Przód
BRIDGESTONE
Opona motocyklowa szosowa 120/60ZR17 TL 55 W S21 Przód
(0)
Opona motocyklowa terenowa 110/90-19 TT 62 M D952 Tył
DUNLOP
Opona motocyklowa terenowa 110/90-19 TT 62 M D952 Tył
(0)
Opona skuterowa 120/80-14 TL 58 S DIABLO ROSSO SCOOTER Przód
PIRELLI
Opona skuterowa 120/80-14 TL 58 S DIABLO ROSSO SCOOTER Przód
(0)


Pracuję w branży motocyklowej od 2006 roku, a jeżdżę na motocyklach jeszcze dłużej. Współpracowałem ze wszystkimi mediami motocyklowymi w Polsce, w przeszłości amatorsko ścigałem się w rajdach enduro. W swojej karierze przetestowałem ponad 200 motocykli i jeździłem na 3 kontynentach. Lubię ciężkie, bezsensowne sprzęty, jazdę w trudnych warunkach i wyzwania.