Data publikacji: 2018-09-03

Motocyklem w Polskę. Kotlina Kłodzka

Kotlinę Kłodzką można traktować jako polskie zagłębie turystyki motocyklowej. Mnogość atrakcji i pięknych dróg powoduje, że można tutaj wracać wiele razy.

Motocyklem w Polskę. Kotlina Kłodzka

To właśnie w Kotlinie Kłodzkiej znajduje się jedna z najbardziej znanych motocyklowych tras w Polsce – Droga Stu Zakrętów, która w każdy letni weekend ściąga bikerów z całego kraju. Wraz z nieodległą Autostradą Sudecką w czasie, kiedy powstały (rok 1870), łączyły funkcję turystyczną i militarną, ponieważ zlokalizowano je na granicy.

Autostrada Sudecka od lat przeżywa renesans popularności zwłaszcza wśród motocyklistów i rowerzystów, którzy doceniają piękne panoramy Gór Orlickich. Odcinek od Międzylesia do Poniatowa jest w całkiem przyzwoitym stanie, jednak kolejny, z Poniatowa do schroniska Jagodna może budzić grozę stanem nawierzchni. Warto wybrać wąską drogę leżącą tuż nad graniczną rzeką Dziką Orlicą, lub wręcz przejechać czeską stroną z Niemojowa do Mostowic.

Wiadukt jak z bajki
Choć obie drogi alternatywne omijają schronisko Jagodna, polecamy zajrzeć tam choćby na pyszne racuchy z jagodami. To naprawdę bardzo klimatyczne miejsce, a odcinek z Mostowic na przełęcz Spalona, gdzie stoi schronisko, ma nawierzchnię gładką jak stół i jest bardzo przyjemny.

Tuż za znanym kurortem narciarskim Zieleniec warto zatrzymać się w punkcie widokowym, z którego rozpościera się piękny widok na Kotlinę Kłodzką.

W Lewinie Kłodzkim warto zatrzymać się pod pięknym przykładem inżynierskiego kunsztu – zbudowanym na początku XX w. wiaduktem kolejowym. Piękne proporcje i misterna konstrukcja sprawiają, że wiadukt ten brał udział w wielu filmach i jest nieoficjalnym symbolem Lewina Kłodzkiego. Miłośnicy Harry'ego Pottera z pewnością skojarzą go ze sławnym szkockim wiaduktem Glennfinnan, który pojawił się w jednym z filmów o małym czarodzieju.

Najpiękniejsza droga w Polsce
W Kudowie-Zdrój polecamy spacer po pięknym parku zdrojowym. Ważnym punktem na turystycznej mapie regionu jest też unikalna w światowej skali Kaplica Czaszek w zachodniej części Kudowy – Czermnej. W niewielkim budynku zgromadzono czaszki i fragmenty szkieletów około 3 tys. osób, które zmarły lub zginęły w czasie licznych wojen na tych terenach. Miejsce polecamy tylko osobom o mocnych nerwach.

Rozpoczynająca się tuż za Kudową Droga Stu Zakrętów to jedna z najpiękniejszych dróg motocyklowych w Polsce. Choć ze względu na wysokie drzewa próżno szukać tutaj widoków na Góry Stołowe, unikalne połączenie pięknych zakrętów, wszechobecnych skał i niezwykłej atmosfery powoduje, że jazda tędy ma coś z mistycznego przeżycia. Niestety, w dobrym stanie jest tylko część tej trasy – większość nadal czeka na remont.

Przy Drodze Stu Zakrętów znajduje się mnóstwo unikalnych form skalnych. Te najsławniejsze to masyw Szczelińca i Błędne Skały. Ala nawet tuż przy drodze dostrzec można niesamowite skalne filary i inne zadziwiające formy.

Dwie twierdze
Kotlina Kłodzka może poszczycić się dwiema okazałymi twierdzami – w Srebrnej Górze i Kłodzku. Oba forty są chętnie odwiedzane przez turystów, szczególnie ten w Kłodzku, jako lepiej zachowany, robi wrażenie rozmachem i rozwiązaniami obronnymi. Warto poświęcić godzinę lub dwie na zwiedzenie choćby jednego z obiektów.

Niewątpliwą perłą Kotliny jest także Bystrzyca Kłodzka – urokliwe, choć nieco zaniedbane miasto przywodzące na myśl średniowieczne grody z wąskimi uliczkami. Bystrzyca Kłodzka otoczona jest okazałymi murami obronnymi, które do dziś robią ogromne wrażenie. Trzeba tutaj jednak uważać, by się nie zgubić. Oznakowanie miasta jest dość słabe.

Kolejną klimatyczną miejscowością, do której warto zajrzeć będąc w okolicy, jest Międzygórze. Za sprawą księżniczki Marianny Oriańskiej miejsce to stało się niezwykle popularnym kurortem z unikalną architekturą. Do dziś jest ulubionym plenerem dla fotografów i malarzy, chętnie zaglądają tutaj także wczasowicze szukający ciszy i spokoju.

W poszukiwaniu skarbu
Wartą polecenia trasą motocyklową jest połączenie dróg 392 i 390 biegnących z Bystrzycy Kłodzkiej przez Stronie Śląskie, Lądek Zdrój do Złotego Stoku. Sekwencja ostrych zakrętów, łagodnych łuków i krótkich prostych warta jest każdego przejechanego kilometra. Na końcu trasy czeka ekscytująca przygoda w dawnej kopalni złota. Przed przyjazdem warto jednak zarezerwować wcześniej bilet – może okazać się, że brakuje miejsc.

To tylko część niezliczonych atrakcji tego regionu. Każda boczna droga kryje skarby historii, piękne zakręty i niezrównane widoki. Kotlina Kłodzka, ze względu na bogactwo lasów, jest szczególnie piękna wczesną jesienią. Ruch turystyczny jest wówczas znacznie mniejszy, co stwarza idealne warunki do spokojnej motocyklowej podróży.

O autorze
Rafał Betnarski - dziennikarz, podróżnik i twórca unikalnych treści. Wnikliwy tester motocykli i akcesoriów, miłośnik lokalnych smaków i unikalnych miejsc. Pisze od zawsze, z motocyklami związany od niemal 15 lat.