Data publikacji: 2018-02-27

Jazda motocyklem z pasażerem - podstawowe zasady

Podróż z pasażerem to wielka frajda, ale wymaga dyscypliny i dobrej komunikacji. 

Zanim ruszycie wspólnie w trasę, poznajcie kilka ważnych zasad.

Wspólnej jazdy trzeba się nauczyć. Motocykl obciążony dwiema osobami zachowuje się na drodze inaczej niż wtedy, kiedy jedziesz sam. Niewprawiony we wspólnej jeździe pasażer także musi przyzwyczaić się do specyfiki podróży jednośladem.

Wspólną jazdę należy rozpocząć od krótkich przejażdżek, podczas których nauczycie się jak się porozumiewać, jak przekazywać sobie ważne komunikaty - uwaga, zwolnij lub zatrzymaj się. Będzie to także okazja do przygotowania pasażera do przyspieszeń motocykla, które diametralnie różnią się od tych znanych z samochodu.

Najważniejsze jednak jest zbudowanie zaufania. Jeśli wystraszysz pasażera gwałtownymi startami i ryzykownymi manewrami, może już nigdy nie chcieć usiąść z tobą na motocyklu.


Znaj prawo
Pasażera możesz przewozić zaraz po otrzymaniu prawa jazdy. Prawo zabrania jedynie przewożenia pasażera pod wpływem alkoholu. Wyjątek stanowią motocykle z bocznym wózkiem - w takim wózku możesz ulokować delikwenta z promilami (czego, mimo wszystko, nie radzimy robić). Jeśli zamierzasz jeździć motocyklem z dzieckiem młodszym niż 7 lat, nie możesz przekraczać 40 km/h.


Dostosuj motocykl
Większość motocykli ma możliwość regulacji nastawów zawieszenia - podczas jazdy z pasażerem trzeba je trochę utwardzić. Niektóre sprzęty mają elektroniczne ustawienia przystosowane do jazdy we dwoje. Jeśli częściej jeździcie razem, może być potrzebna regulacja naciągu łańcucha.


Zadbaj o odzież
Nawet na najkrótszej trasie zarówno Ty, jak i twój pasażer, musicie być ubrani w pełny strój motocyklowy. Niedopuszczalne jest próbowanie wspólnej jazdy bez odpowiedniej ochrony. Po pierwsze - warto wyrabiać u pasażera nawyk stosowania ochrony, po drugie - konsekwencje nawet niewielkiego upadku będą znacznie bardziej kosztowne niż pełen strój motocyklowy z atestami.


Naucz wsiadać i zsiadać
Nagła zmiana obciążenia wywołana wsiadaniem lub zsiadaniem z motocykla może doprowadzić do jego upadku. Wytłumacz pasażerowi, że trzymasz ciężki motocykl, a zsiadanie lub wsiadanie wymaga od ciebie przygotowania się. Ustalcie, że pasażer jasno informuje zanim zdecyduje się na zejście z kanapy.


Wymagaj trzymania się
Tam, gdzie to możliwe, pasażer powinien korzystać z uchwytów po obu stronach siedziska. Jeśli motocykl nie jest wyposażony w takie uchwyty, musi trzymać się Ciebie. Wytłumacz, jak działa przyspieszenie i przedstaw konsekwencje braku pewnego chwytu.


Przypomnij o podnóżkach
Nogi pasażera nie mogą bujać się po obu stronach motocykla. Po pierwsze, może się poparzyć o wydech, a motocykl będzie fatalnie się prowadził ze względu na niestabilny środek ciężkości. Upewnij się, że pasażer opiera stopy na podnóżkach; także podczas postoju na światłach. Zwróć uwagę, by stopy nie odstawały na boki, a ułożone były równolegle do osi motocykla.


Wytłumacz znaczenie pozycji
Jeśli to możliwe, naucz pasażera pochylać się razem z tobą. Zapewni Wam to mnóstwo frajdy w zakrętach. Wyjaśnij, że inne zachowanie stwarza zagrożenie, ponieważ musisz wówczas nie tylko opanować tor jazdy, ale także walczyć z przeciwwagą. To dlatego właśnie przed dłuższą podróżą warto poświęcić trochę czasu na nauczenie się wspólnej jazdy.


Dbaj o stabilność
Wszelkie gwałtowne ruchu na motocyklu zaburzają jego stabilność, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Poproś pasażera, by nie wiercił się na swoim miejscu, a ewentualne ruchy były spokojne i przewidywalne. Ustalcie znaki, które będą informować Cię o zamiarze zmiany pozycji przez pasażera.


Myśl o bezpieczeństwie
Jadąc z pasażerem, bierzesz odpowiedzialność za jego zdrowie i życie. Zachowaj szczególna ostrożność i wytęż uwagę. Jedź wolniej i mniej dynamicznie by nie wystraszyć pasażera. Delikatnie operuj sprzęgłem i łagodnie zmieniaj biegi. Nie podejmuj ryzykownych manewrów na drodze. Ciesz się wspólną jazdą, nie prędkością i adrenaliną.