Data publikacji: 2021-12-22

Jaki olej silnikowy do motocykla wybrać? Przewodnik po rodzajach oraz klasach jakości i lepkości

“Jaki olej silnikowy wybrać?” to najprawdopodobniej najczęściej spotykane pytanie na wszelkiego rodzaju forach motocyklowych, które zazwyczaj kończy się kwiecistymi dyskusjami i podawaniem szeregu mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki olej naprawdę będzie odpowiedni do twojego motocykla, przeczytaj ten artykuł. Poznasz rodzaje oraz klasy lepkości i jakości olejów silnikowych oraz dowiesz się, dlaczego warto regularnie wymieniać olej wraz z filtrem. A gdy będziesz już na końcu, sam wybierzesz odpowiedni olej — bez pomocy internetowych znawców tematu.

Rola oleju silnikowego — dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór i regularna wymiana?

Zastanawiając się nad zadaniami oleju silnikowego, pierwsza odpowiedź jest intuicyjna — smarowanie! Jednak to nie wszystko. Olej silnikowy nie tylko zapewnia film olejowy, ale również czyści, uszczelnia i chłodzi jednostkę napędową w twoim motocyklu. Co więcej, w silnikach dwusuwowych jego jakość wpływa na stopień zanieczyszczenia spalin i czystość układu wydechowego.

W większości współczesnych motocykli z silnikami czterosuwowymi mamy do czynienia ze wspólnym obiegiem oleju. Oznacza to, że olej silnik smaruje zarówno silnik, jak i skrzynię biegów oraz sprzęgło. To głównie z tego powodu nie można stosować samochodowego oleju silnikowego do jednostek motocyklowych. Taki olej spowodowałby ślizganie się sprzęgła — a na dłuższą metę spalenie tarcz ciernych — oraz nieodpowiedni film olejowy. Warto mieć na uwadze, że silniki motocyklowe w większości przypadków osiągają dużo większe osiągi z jednego litra pojemności niż jednostki samochodowe, co sprawia, że parametry olejów samochodowych nie są gotowe na takie wyzwania. Podsumowując — pod żadnym pozorem nie stosuj samochodowego oleju silnikowego do smarowania silnika motocyklowego!

Kolejną ważną funkcją oleju silnikowego jest chłodzenie. O ile w jednostkach chłodzonych cieczą to chłodnica wykonuje większość pracy, to już w tzw. “olejakach” — motocyklach z olejowo — powietrznym systemem chłodzenia — to właśnie olej silnikowy zapewnia odprowadzenie nadmiaru ciepła z cylindrów i głowicy. W tego typu jednośladach kondycja oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie — gdy będzie on przepracowany, może się to skończyć przegrzewaniem, a nawet zatarciem, silnika.

Regularna wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem oleju to podstawa. Przepracowany olej to m.in. mniejsze właściwości smarne, gorsza zdolność do odprowadzania ciepła, utrata lepkości (wraz z upływem czasu olej gęstnieje, przez co pompa olejowa może nie być w stanie przepchnąć go w niektóre zakamarki silnika) oraz niezliczona ilość opiłków metali i innych zanieczyszczeń, które doprowadzają do szybszego zużycia części silnika. Co więcej, stary — ale to naprawdę bardzo stary — olej silnikowy traci swoją zasadowość, zmieniając się w maź o galaretowatej konsystencji. Chyba nie musimy mówić, że nie pod żadnym pozorem nie możesz doprowadzić swojego oleju do takiego stanu.

Podstawowa zasada — kieruj się zaleceniami producenta!

Wybierając olej do motocykla, powinieneś kierować się przede wszystkim jedną, niepodważalną zasadą — stosuj się do zaleceń producenta motocykla! Silnik w twoim motocyklu został zaprojektowany z myślą o pracy na oleju silnikowym o konkretnych parametrach. Jeśli zastosujesz produkt, który nie spełnia wymagań konstruktorów jednostki, możesz mieć pewność, że prędzej czy później silnik zacznie działać nieprawidłowo. W tym temacie wszystko ma znaczenie — od klasy lepkości oleju po jego jakość określoną zgodnie z międzynarodowymi klasyfikacjami. Zmieniając jeden parametr, zaburzasz cały układ, co może doprowadzić do m.in. przegrzewania jednostki lub szybkiego zużycia elementów ruchomych przez brak odpowiedniego filmu olejowego. Podkreślamy — silnik motocyklowy to nie miejsce na eksperymenty!

Klasa lepkości oleju — nie kombinuj, bo zepsujesz.

Biorąc do ręki butelkę oleju silnikowego, jesteś atakowany przez wiele oznaczeń, które informują o parametrach danego wyrobu. Jednak jeśli nie potrafisz ich rozszyfrować, to zamiast ułatwiać, znacząco utrudniają i zniechęcają — nie martw się jednak, w tym poradniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Jednym z podstawowych parametrów motocyklowego oleju silnikowego jest lepkość, podawana za pomocą dwóch wartości rozdzielonych literą “W”. Pierwsza z nich określa lepkość zimową (im większa wartość przed literą “W”, tym wyższa temperatura pompowalności oleju), a druga lepkość wysokotemperaturową. Dla motocyklistów najważniejsza jest druga wartość — w końcu niewielu z nas jeździ w sezonie zimowym — przedstawiająca informację o lepkości oleju podczas pracy silnika (podawana jest — według klasyfikacji SAE — dla temperatury 100 stopni Celsjusza). Tak jak w przypadku innych parametrów, tak i z lepkością oleju silnikowego nie powinniśmy eksperymentować — jeśli producent podał w książce serwisowej olej 10W40, to właśnie taki dodaj do swojego koszyka. Zmiana klasy lepkości oleju nie poprawi pracy silnika, a może jedynie narobić dodatkowych problemów i wygenerować koszty.

Klasa jakości oleju — co oznaczają skróty JASO, MA/MB i ISO?

Motocykle doczekały się własnych klasyfikacji klas jakości oleju silnikowego — dla silników czterosuwowych najczęściej stosowana jest JASO, a dla dwusuwów ISO. JASO (Japanese Automotive Standards Organization) to japońska norma stworzona na wzór amerykańskiej klasyfikacji SAE, w której spotkamy się z oznaczeniami MA (oleje do silników ze wspólnym obiegiem smarowania — silnik, skrzynia biegów i mokre sprzęgło) i MB (oleje do jednostek z systemem smarowania silnika i skrzyni biegów — dotyczy najczęściej motocykli marki BMW). Na półkach zobaczysz również oznaczenia MA-1 (przeznaczone do słabszych jednostek) i MA-2 (dedykowane do silników o dużej mocy).

Rodzaj oleju silnikowego — wybrać mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny?

Odpowiedź jest prosta — jeśli nie ogranicza cię budżet, wybierz olej syntetyczny. To one zapewniają najwyższą jakość, na którą zasługuje twój motocykl. Jasne, są one droższe od pozostałych — zapłacisz średnio dwa razy więcej niż za mineralny i kilkanaście — kilkadziesiąt procent więcej niż za półsyntetyczny — jednak zapewniają najlepsze parametry, ponieważ posiadają najwięcej uszlachetniaczy i dodatkowych związków chemicznych. Nie oszukujmy się — olej do motocykla wymieniasz raz na rok, a wydatek kilkudziesięciu złotych więcej prawdopodobnie nie zrujnuje twojego portfela.

Pamiętaj o filtrze oleju!

Decydując się na wymianę oleju silnikowego, nie możesz zapomnieć o nowym filtrze oleju. Bez niego zastosowanie nawet najlepszego wyrobu rafineryjnego topowej marki nie będzie miało wiele sensu, ponieważ gromadzi on opiłki metali i inne zanieczyszczenia powstające podczas pracy silnika — chyba nie chcesz, żeby zmieszały się one ze świeżo zalanym olejem. Wybierając nowy filtr oleju, warto zdecydować się na produkt wysokiej jakości, ponieważ odgrywa on istotną rolę w każdej jednostce napędowej.

Zobacz dostępne oleje: 


Olej silnikowy 2T VALVOLINE DURABLEND 1l 2T, API TC JASO FD Półsyntetyczny
VALVOLINE
Olej silnikowy 2T VALVOLINE DURABLEND 1l 2T, API TC JASO FD Półsyntetyczny
(0)
Olej silnikowy 4T 40 SILKOLENE Castorene R40S 1l 4T do motocykli żużlowych; rycynowo-estrowy; wyczynowy
SILKOLENE
Olej silnikowy 4T 40 SILKOLENE Castorene R40S 1l 4T do motocykli żużlowych; rycynowo-estrowy; wyczynowy
(0)
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 5100 4l 4T wzbogacony estrami, API SM JASO MA-2 Półsyntetyczny
MOTUL
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 5100 4l 4T wzbogacony estrami, API SM JASO MA-2 Półsyntetyczny
(0)


Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:
Jaki olej do amortyzatorów motocyklowych ?
Co musisz wiedzieć o świecach zapłonowych?
Kierunkowskazy LED w motocyklu?
Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 


Sprawdź Nasze produkty