Data publikacji: 2024-04-05

Jaki kufer do motocykla wybrać? Nasze TOP propozycji

Z racji swojej konstrukcji jazda na motocyklu często stanowi wyzwanie logistyczne. Niezależnie od tego, czy używasz go tylko do jazdy po mieście, czy chcesz wybrać się w dłuższą trasę, w końcu może nastąpić moment, że plecak nie wystarczy i będzie trzeba kupić kufer… lub kufry. Na co zwracać uwagę przy zakupie?


W sklepach motocyklowych jest ogromny wybór akcesoriów bagażowych – od motocyklowych plecaków, przez rollbagi i sakwy tekstylne, aż po wyprawowe kufry aluminiowe. Duży asortyment sprawia, że na pierwszy rzut oka wybór wydaje się skomplikowany, ale wcale tak nie jest.

Trzeba oczywiście pamiętać o plusach i minusach danego rozwiązania oraz poznać kwestie techniczne związane z montażem i doborem kufra.

Poniżej:

  • Jaki kufer na motocykl najlepiej wybrać?
  • Czy rollbag wystarczy?
  • Kufer centralny, a może cały zestaw?



Typy bagażu na motocykl

W gruncie rzeczy motocykle są mocno ograniczone w kwestii miejsc, gdzie możesz zapakować bagaż. Standardowe rozwiązania to:

  1. Tankbagi, czyli torby mocowane na zbiornik paliwa. Pojemne, niedrogie i zawsze pod ręką, ale wymagają odpinania podczas tankowania (mimo szybkich systemów). Do tego, mimo wszystko cały czas masz wielką torbę między rękoma i w zasięgu wzroku.
  2. Nieduże torby mocowane na gmolach, popularne wśród motocyklistów adventure.
  3. Kufry lub torby boczne. Nie wpływają tak bardzo na środek ciężkości, co kufer centralny. Do tego znajdziesz masę rozwiązań, od aluminiowych kufrów bocznych na wyprawy, po chopperowe torby skórzane.
  4. Kufry centralne (topcase). Bardzo praktyczne i wyjątkowo pojemne. Aluminiowe, plastikowe i materiałowe. Na centralny bagażnik możesz zamocować także torby i rollbagi. Jedyny minus – motocykl wygląda mniej atrakcyjnie z samym kufrem, a do tego duże obciążenie wysoko z tyłu może negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu.


    Kufer centralny Top Box OXFORD (30L) kolor czarny
    OXFORD
    Kufer centralny Top Box OXFORD (30L) kolor czarny
    (0)
    Kufer centralny lub boczny GIVI (46L) kolor czarny/czerwony
    GIVI
    Kufer centralny lub boczny GIVI (46L) kolor czarny/czerwony
    (0)
    Kufer centralny GIVI (30L) kolor czarny/czerwony
    GIVI
    Kufer centralny GIVI (30L) kolor czarny/czerwony
    (0)

Jaki kufer do motocykla wybrać?

Wybór odpowiedniego kufra zależy od Twoich potrzeb i zasobności portfela oraz, nie da się ukryć, motocykla. Cruiser z aluminiowym kufrem centralnym będzie wyglądać nieprzesadnie ciekawie, tak samo jak BMW GS z frędzlowanymi torbami.

Do motocykla możesz założyć kufer centralny i kufry boczne. Jeśli chodzi o materiały, zazwyczaj są one wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Są też modele, które łączą np. dolną część z tworzywa i aluminiową pokrywę.

W obu przypadkach możesz dokupić dodatkowe torby wewnętrzne, do których spakujesz wszystkie rzeczy i po dotarciu na miejsce nie musisz zdejmować kufrów.

● Dobrym przykładem lekkiego kufra centralnego jest KUFER CENTRALNY TOP BOX OXFORD.

Inna grupa to miękkie kufry boczne, które przypominają sakwy motocyklowe, ale są mocowane na stelażach. Przed zakupem najlepiej upewnić się, czy wykonano je z wodoodpornego materiału. W przeciwnym razie, jadąc w deszczu, może spotkać cię niemiła niespodzianka.

logo

Jak zamontować kufer na motocyklu?

Żeby zamontować kufer na motocyklu, najpierw musisz kupić stelaż i płytę. Warto najpierw zapoznać się z ofertą wszystkich producentów, ponieważ decydując się na kufer określonej marki, będziesz potrzebować dedykowany stelaż i płytę od tego samego producenta.

Stelaż kufra

W przypadku stelaża sprawa jest dość prosta, ponieważ producenci oferują stelaże kufrów centralnych i bocznych, które są dedykowane do konkretnych modeli motocykli. Najlepiej zajrzeć na stronę producenta i skorzystać z konfiguratora, dzięki któremu dobierzesz odpowiednie elementy i dowiesz się, jakich numerów katalogowych szukać w wybranym sklepie.

Płyta pod kufer

W przypadku płyt najczęściej spotkasz płyty Monokey i Monolock, które są stosowane na przykład przy produktach marki Givi.

Przyjęło się, że płyty typu Monolock służą do montażu małych kufrów o dopuszczalnej masie ładunku do 3 kg. To rozwiązanie dla mniej wymagających użytkowników. Do takiego kufra możesz np. włożyć laptopa lub drugi kask.

logo

Mocowanie Monokey jest używane do kufrów o dopuszczalnej masie ładunku do 5 kg, a sugerowana maksymalna prędkość jazdy to 120 km/h. Jeżeli przekroczysz te wartości, to musisz się liczyć z tym, że możesz zgubić bagaż. W przypadku kufrów bocznych Givi dodatkowo oferuje stelaże PLX Monokey, które umożliwiają łatwe odpięcie. Są przeznaczone dla produktów z serii V35 i V37.

Oczywiście Givi nie jest jedynym producentami kufrów. Na przykład Touratech stosuje system Rapid-Trap, który umożliwia łatwy demontaż kufra bez konieczności otwierania go. W przypadku SW Motech spotkasz się z mocowaniami Street Rack i Alu-Rack, które są przeznaczone odpowiednio dla kufrów z tworzywa sztucznego i aluminium. Osobne rozwiązanie w zakresie płyt montażowych ma też marka Hepco & Becker.

Czym można zastąpić lub uzupełnić kufer?

Jeśli do Twojego motocykla nie ma dedykowanego rozwiązania, możesz skorzystać z uniwersalnych – sakw bocznych i centralnych oraz tzw. rollbagów. Możesz również zamontować tankbag.

Uniwersalne sakwy

Sakwy to najpopularniejsze rozwiązanie wśród osób, które nie mogą zamontować kufra na swoim motocyklu. Sakwy boczne są ze sobą złączone regulowanym pasem, dzięki czemu możesz ustawić ich wysokość i odległość od wydechu. To ważne, bo przy nieodpowiednim ustawieniu materiał może się stopić. Oczywiście nie ma róży bez kolców, bo uniwersalne sakwy mają mniejszą ładowność niż klasyczne kufry boczne.

Torba CRUISE 2.0 ADRENALINE (1L) kolor czarny
ADRENALINE
Torba CRUISE 2.0 ADRENALINE (1L) kolor czarny
(0)
Sakwy tekstylne AQUA P32 OXFORD (32L) kolor czarny, rozmiar OS (mocowanie na paski)
OXFORD
Sakwy tekstylne AQUA P32 OXFORD (32L) kolor czarny, rozmiar OS (mocowanie na paski)
OS 
(0)
Sakwy tekstylne P45 Pannier OXFORD (45L) kolor czarny, rozmiar OS (mocowanie na paski)
OXFORD
Sakwy tekstylne P45 Pannier OXFORD (45L) kolor czarny, rozmiar OS (mocowanie na paski)
OS 
(0)


Torbę centralną mocuje się poprzez przeciągnięcie paska pod kanapą. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na materiał i oczywiście najlepiej postawić na wodoodporne sakwy tekstylne lub z pokrowcami wodoodpornymi w zestawie. Możesz też kupić sakwy skórzane.

Rollbag

Kolejna opcja to rollbag, który może być uzupełnieniem do zestawu kufrów lub zamiennikiem dla kufra centralnego. Rollbagi są mocowane pasami do motocykla i oferują większą pojemność niż uniwersalne torby centralne. Ta może wynosić nawet 60 litrów! Rollbag to niedrogie i praktyczne rozwiązanie. Już za ok. 300 zł możesz kupić dużą torbę wykonaną z wodoodpornego materiału.

logo

Tankbag

Torba na zbiornik paliwa, a więc popularny tankbag to praktyczne rozwiązanie. Możesz ją wykorzystać do przewożenia telefonu i dokumentów, chociaż przy stabilnej pogodzie w miejscu docelowym możesz również spakować do niego koszulki i bieliznę na zmianę oraz szczoteczkę i pastę do zębów. Wszystko zależy oczywiście od wielkości torby i twoich wyników w Tetrisa. Warto kupić tankbag z „okienkiem”, gdzie włożysz np. smartfona i użyjesz go, chociażby jako nawigacji.

logo

Jeśli chodzi o mocowanie, to masz kilka opcji do wyboru. Pierwsza to mocowanie dedykowane do twojego motocykla. Ma ono kształt okręgu lub podkowy i jest przykręcane przy wlewie zbiornika paliwa.

Druga opcja to tankbag uniwersalny mocowany na pasy – minusem jest tutaj ryzyko przetarcia lakieru, jeżeli nie zabezpieczysz zbiornika folią i nie ściągniesz pasków dostatecznie mocno. Trzeci typ mocowania to magnesy i można go stosować pod warunkiem, że obudowa zbiornika jest wykonana ze stali. Tu również warto zabezpieczyć punkty mocowania folią bezbarwną, ponieważ z czasem mogą zostać ślady na lakierze.

Jaki kufer wybrać?

Jak widzisz, logistyka motocyklowa może być łatwa i przyjemna pod warunkiem, że jasno określisz swoje oczekiwania, dobrze znasz swój motocykl i zrobisz odpowiednie rozeznanie w sklepach.

Choć kufer to poważne słowo, przyda się on nie tylko na motocyklu turystycznym, ale także ułatwi życie podczas codziennej jazdy po mieście. Jeżeli jednak nie przewozisz dużych przedmiotów lub zakupów, to pomyśl o tankbagu albo uniwersalnych sakwach bocznych.

logo

Najczęściej zadawane pytania

Czy do każdego motocykla można zamontować kufry?

Nie wszystkie motocykle są przystosowane do montażu kufrów. Na przykład motocykle sportowe i cruisery z reguły nie mają przygotowanych miejsc do zamontowania stelaży. Na szczęście są inne rozwiązania, które pozwolą na spakowanie się w podróż.

Czy jazda motocyklem z kuframi jest bezpieczna?

Jak najbardziej tak, ponieważ kufry i mocowania są z reguły zaprojektowane tak, by np. w przypadku kufrów bocznych nie wystawać poza najszerszy punkt motocykla. Przed zapakowaniem kufrów i wyruszeniem w podróż sprawdź zalecenia producenta dotyczące deklarowanej maksymalnej ładowności i maksymalnej bezpiecznej prędkości. Z reguły przy kufrach przeznaczonych do turystyki ograniczenie wynosi do 5 kg załadunku, a prędkość maksymalna to 120 km/h.

Jakie akcesoria do kufra warto kupić?

Producenci kufrów oferują wiele przydatnych akcesoriów. Dla podróżujących we dwoje przydatne będzie oparcie kufra centralnego. Co prawda nie powinno się o nie opierać całym ciężarem ciała, ale warto je zamontować, żeby kant kufra nie uwierał w plecy. W niektórych modelach kufrów z tworzywa można zamontować dodatkową listwę świetlną ze światłem pozycyjnym, stopu i kierunkowskazami, co poprawia bezpieczeństwo. Jeżeli nie chcesz stale zdejmować i zakładać kufra, kup dodatkowe torby wewnętrzne, które pozwolą wygodnie przenosić bagaż.


Pracuję w branży motocyklowej od 2006 roku, a jeżdżę na motocyklach jeszcze dłużej. Współpracowałem ze wszystkimi mediami motocyklowymi w Polsce, w przeszłości amatorsko ścigałem się w rajdach enduro. W swojej karierze przetestowałem ponad 200 motocykli i jeździłem na 3 kontynentach. Lubię ciężkie, bezsensowne sprzęty, jazdę w trudnych warunkach i wyzwania.