Data publikacji: 2022-01-12

Jak wybrać odpowiedni serwis motocyklowy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę

Naprawy i okresowy serwis to nieodłączne elementy posiadania motocykla. O ile większość z nas — motocyklistów — lubi samodzielnie majsterkować przy swoich maszynach, to nie zawsze jesteśmy w stanie uporać się z usterką we własnym zakresie. Dzieje się tak z wielu powodów — nie posiadamy odpowiednich narzędzi lub specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, brakuje nam wiedzy lub umiejętności, a czasem również chęci, gdy naprawa wydaje się bardzo skomplikowana. W takich przypadkach wybieramy oczywiste rozwiązanie — udajemy się do profesjonalnego mechanika. Pytanie tylko, jak wybrać odpowiedni serwis motocyklowy, żeby nie narazić się na zawyżone koszty lub dodatkowe uszkodzenie motocykla. I to właśnie na nie odpowiemy w tym poradniku.


Ludzie — obsługa klienta i wiedza to podstawa

Oddając motocykl do serwisu, masz nadzieję na sprawną i kompleksową obsługę — od pierwszego telefonu do odbioru kluczyków. Jeśli w trakcie pierwszej rozmowy wyczujesz, że coś jest nie tak, warto odpuścić sobie dany warsztat i udać się na dalsze poszukiwania lub zadać dodatkowe pytania, które rozwieją wątpliwości. Podczas ustalania szczegółów powinieneś zwrócić uwagę m.in. na czas realizacji serwisu/naprawy — i zadać sobie pytanie, czy nie jest on zbyt krótki — oraz na koszty wykonania usługi. Pamiętaj, że jeśli mechanik lub osoba przyjmująca zgłoszenie naprawy, nie zapewni cię, ile dokładnie będzie kosztowała naprawa, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Szczególnie jeśli zostawiasz motocykl w danym warsztacie po raz pierwszy. Jeśli cena wydaje ci się zbyt wysoka, wystarczy krótki przegląd cenników u konkurencyjnych warsztatów — pamiętaj jednak, że te mogą się różnić ze względu na renomę serwisu, wielkość miejscowości, czas realizacji naprawy etc.

Kolejnym ważnym kryterium jest wiedza pracowników — szczególnie tych, którzy bezpośrednio będą ingerować w twój motocykl. Nie zapominajmy, że w dużej mierze to od stanu mechanicznego jednośladu zależy bezpieczeństwo na drodze — zarówno twoje, jak i innych. Właśnie dlatego nie powinieneś oddawać motocykla w ręce ludzi, którzy nie zapewnią ci profesjonalnego wykonania usługi. Nawet drobny błąd przy naprawie układu hamulcowego lub kierowniczego może okazać się tragiczny w skutkach. Warto mieć to na uwadze oddając motocykl do niezaprzyjaźnionego mechanika, którego kompetencji nie miałeś jeszcze okazji przetestować.

Nie powinieneś pomijać również doświadczeń innych klientów warsztatu — w internecie znajdziesz kilka miejsc, w których zapoznasz się z opiniami i ocenami motocyklistów. Obecnie fora motocyklowe tracą na popularności, więc warto sprawdzić grupy na Facebook’u lub wpisać nazwę warsztatu w wyszukiwarkę i przejrzeć opinie w Wizytówce Google. Pamiętaj jednak, że konkurencyjne warsztaty mogą prowadzić nieuczciwe praktyki i zaniżać ocenę danego miejsca — warto podejść do tego z pewnym dystansem, szczególnie jeśli serwis otrzymuje skrajne opinie.

Porządek w warsztacie — jedno z najważniejszych kryteriów

Podczas pierwszej wizyty — zanim zostawisz motocykl w rękach serwisantów — koniecznie oceń poziom czystości warsztatu. Jednoślad to zbiór wielu skomplikowanych układów, w których nie ma miejsca na pył, piasek i inne zanieczyszczenia. Jeśli zauważysz, że w serwisie panuje nieporządek, na podłodze nie brakuje porozrzucanych śmieci, a narzędzia aż proszą o solidne czyszczenie, nie powinieneś ufać w profesjonalizm takiego miejsca. Jest to jasny znak, że w warsztacie nie przestrzega się podstawowych zasad — weź to pod uwagę, nawet jeśli chcesz zlecić prostą naprawę. W przypadku najpoważniejszych usterek — wymagających np. rozpołowienia silnika, rozebrania skrzyni biegów czy przedniego zawieszenia — powinno być to dla ciebie koronne kryterium przy wyborze warsztatu. W końcu nie chcesz, żeby ważny element twojego motocykl zawiódł cię w najmniej pożądanym momencie — daleko od domu lub podczas szybkiej jazdy.

Wyposażenie warsztatu — więcej znaczy lepiej

Wchodząc po raz pierwszy do warsztatu, warto nieco się rozejrzeć i sprawdzić, jakie narzędzia znajdują się na stanie. O ile w przypadku starszych motocykli do kompleksowej naprawy nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, to już w nowoczesnych konstrukcjach, w których elektronika gra pierwsze skrzypce, mechanik nie będzie mógł wykonać bardziej skomplikowanych napraw bez np. komputera diagnostycznego i dedykowanych narzędzi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy zna się na mechanice — możesz zwyczajnie nie posiadać wiedzy o narzędziach i nie ma nic w tym złego. Jednocześnie, jeśli wiesz mniej więcej, jakie wyposażenie i układy ma twój motocykl, to wchodząc do danego warsztatu, powinieneś “wyczuć” czy da on sobie radę z naprawą usterki.

Ocena serwisu po naprawie — na co zwrócić uwagę?

Pełną opinię o serwisie motocyklowym będziesz mógł wyrobić sobie dopiero po odebraniu motocykla. Oczywiście najważniejszym kryterium podczas oceny warsztatu będzie to, czy usterka została wykonana poprawnie i twoja maszyna działa bez zarzutu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów — ślady smaru lub innych nieczystości na motocyklu, źle spasowane elementy, niepokojące dźwięki dobiegające z naprawianych podzespołów i dziwne zachowanie motocykla podczas jazdy nie świadczą dobrze o miejscu, które miało zaopiekować się twoim jednośladem. Pamiętaj, że masz prawo zwrócić na to uwagę w serwisie i ubiegać się o usunięcie powstałych usterek. Jeśli motocykl działa wzorowo i naprawa została wykonana profesjonalnie, to ze spokojem możesz wrócić do takiego warsztatu na kolejny serwis.