Data publikacji: 2018-07-16

Jak przygotować się do wyprawy motocyklowej za granicę?

Wszyscy lubimy wakacje na motocyklu, ale samo przygotowanie potrafi przyprawić o ból głowy. Przygotowaliśmy 8 wskazówek, które pomogą przejść ten etap bez stresu.

Dalekie zagraniczne wakacje na motocyklu to najlepszy sposób na spędzenie urlopu. Odkrywanie pięknych dróg i miejsc, zdobywanie kolejnych przełęczy – czy można wyobrazić sobie coś piękniejszego?

Jak przygotować się do takiej wyprawy? Co zabrać oprócz paszportu i dokumentów motocykla? Przygotowaliśmy listę wskazówek, które pomogą bez stresu zaplanować najdalszą wyprawę.

1. Sprawdź przepisy
To, co w Polsce nie stanowi problemu, może okazać się w innym kraju przeszkodą nie do pokonania. Sprawdź dokładnie przepisy w krajach, do których zamierzasz jechać – w tym płatności za drogi, dozwolone prędkości i obowiązkowe wyposażenie. Pamiętaj, że tolerowane w Polsce przekroczenie prędkości o 10 km/h w Szwajcarii czy nawet na Słowacji jest poważnym i drogim wykroczeniem.

2. Bagaż
Pakowanie motocykla to jedna z najtrudniejszych sztuk. Jeśli jedziecie we dwoje, konieczne będą dobre motocyklowe kufry lub sakwy na motocykl. Zawsze pakuj się według zasady "najcięższe na spód", zadbaj także, by najpotrzebniejsze rzeczy – membrana, dokumenty, chusteczki, woda czy telefon, były pod ręką.

Miejsca na bagaż zawsze jest za mało. Wykorzystaj zatem co się da – zamontuj tankbag i kufer centralny. Ubrania zapakuj w foliowe worki, aby nie zamokły w razie porządnej ulewy.

3. Interkom
Dobry interkom bardzo przydaje się podczas podróży. Pomaga ostrzec towarzyszy podróży przed niebezpieczeństwem, ale też skonsultować trasę lub postój z pasażerem. Dłuższe przeloty, zwłaszcza te autostradowe, bywają dość nużące – chwila rozmowy z pewnością pozwoli zachować koncentrację na dobrym poziomie.


4. Kombinezon przeciwdeszczowy
Jednoczęściowy czy dwuczęściowy – nie ma znaczenia. Kombinezon przeciwdeszczowy to bez wątpienia najlepszy sposób na ochronę przed deszczem w trasie. Nie tylko świetnie izoluje przed wodą, ale także przed wiatrem, co wyraźnie poprawia komfort jazdy w deszczu. Niepisaną prawdą motocyklową jest, że jeśli zapomnisz przeciwdeszczówki, na pewno złapie Cię deszcz.

5. Zabezpieczenie antykradzieżowe
Strzeżonego pan Bóg strzeże – zadbaj o solidne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, najlepiej łańcuch lub blokadę tarczy hamulcowej. Z daleka widoczne, będzie skutecznie zniechęcać amatorów cudzej własności.

6. Pokrowiec na motocykl
Pokrowiec nie tylko zabezpiecza motocykl przed deszczem, pyłem i ptasimi odchodami. Nie kusi także swoim wyglądem potencjalnych złodziei. Wbrew pozorom to bardzo skutecznie zabezpieczenie przeciwkradzieżowe. Dobry pokrowiec na motocykl nie zajmuje dużo miejsca, warto go wziąć ze sobą.

7. Dodatkowe rękawice
Na dalszą wyprawę zabierz drugą parę rękawic. Porządne rękawice turystyczne przydadzą się w chłodniejsze dni lub na długie przeloty autostradowe, ale jeśli zrobi się gorąco, zapewne w nich nie wytrzymasz. Zabierz dodatkowe letnie rękawice, które dadzą twoim dłoniom ulgę.

8. Smar do łańcucha
Jeśli twój motocykl nie jest napędzany wałem kardana, koniecznie spakuj dobry smar do łańcucha. Wprawdzie nie jest to drogi środek, ale szukanie sklepu motocyklowego w Grecji czy Czarnogórze wcale nie jest łatwym zadaniem. Pamiętaj, by smarować wewnętrzną stronę łańcucha co 500 kilometrów i po każdym deszczu. Najlepiej robić to wieczorem, by smar miał czas na dotarcie do wszystkich zakamarków.