Data publikacji: 2023-03-11

Jak podnieść moc skutera? Najlepsze sposoby

Najlepsze sposoby na tuning skutera, które nie zrujnują twojego budżetu i realnie podniosą osiągi. Sprawdź propozycje Inter Motors!


Podniesienie mocy w skuterach, skuterach 125 i skuterach 50 to temat wałkowany od lat. Jeszcze w latach ‘90 i czasach skuterów 2T małoletni fani jednośladów kombinowali, co zrobić, żeby skuter rozpędzał się do wyższej prędkości. Dzisiaj przedstawiamy najlepsze sposoby na poprawę osiągów w skuterach.

  • Zadbanie o dobre działanie podstawowych zespołów (np. przeniesienia napędu) to najlepszy sposób na poprawienie osiągów skutera.
  • Najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie mocy w skuterze będzie zwiększenie jego pojemności.
  • Układ wydechowy także ma znaczenie, zwłaszcza w skuterach 2T.
  • Nieprzemyślane tuningowanie silnika może mieć efekt odwrotny od zamierzonego.

Skutery mają bardzo ciekawą grupę odbiorców. Z jednej strony będą to osoby, które szukają praktycznego i niedrogiego środka transportu – na codzienne dojazdy do pracy w duży mieście, na dojeżdżanie z wioski do większego miasta. Skutery dzięki swojej budowie, pozwalają w wygodny sposób przewozić zakupy, czy schować kask pod siedzenie i bez zbędnego przebierania wybrać się na spotkanie.

Druga grupa, to fani skuterów jako takich. Dbają oni o wygląd swoich pojazdów, podnoszą osiągi, dzielą się wiedzą na forach. Na południu Europy skutery to sprzęty wręcz kultowe, a wyścigi skuterów przyciągają fanów także w Polsce.

Wydawać by się mogło, że tuning skutera to temat dla grupy numer 2. Ale to nie do końca prawda. Podniesienie mocy może mieć też praktyczny wymiar. Przykładowo: podniesienie mocy skutera 125, żeby radził sobie także podczas jazdy z pasażerem.

Zanim przejdziemy do gotowych rozwiązań zwiększających osiągi, szczypta informacji skąd bierze się moc maksymalna i czym jest moment obrotowy. I jeszcze jedna informacja: wybraliśmy sposoby, które zwiększają osiągi, a to nie zawsze musi iść w parze z podnoszeniem mocy maksymalnej (np. obciążenie pojazdu nie zwiększa mocy, ale poprawia osiągi).

Czym jest moc maksymalna (KM) w skuterze?

Moc maksymalna silników spalinowych wyrażana jest w koniach mechanicznych (KM). Producenci pojazdów korzystają także z bardziej ustandaryzowanej miary: kilowatów (kW). Bez względu, czy to kilowaty, czy konie mechaniczne, moc maksymalna to najwyższa wartość osiągana przez dany silnik.

Czy da się podnieść moc maksymalną, moment obrotowy i prędkość maksymalną?

  • Moc maksymalna zależna jest od dwóch elementów: momentu obrotowego i prędkości obrotowej.
  • Moment obrotowy uzależniony jest od siły i długości dźwigni (𝑇=𝐹⋅𝑎), a dźwignią jest – w dużym uproszczeniu – odległość pomiędzy tłokiem a wałem korbowym.

Prędkość obrotowa silnika zależna jest od jego konstrukcji.

W procesie pracy siła popycha tłok, który poprzez korbowód i wykorbienie wału korbowego, czyli dźwignię, przekazuje moment obrotowy na wał korbowy. Zwiększenie siły powstające w wyniku spalania mieszanki powietrzno-paliwowej w cylindrze to temat na kilka książek, które zresztą powstały.

Dla naszych potrzeb: większą siłę możemy uzyskać poprzez zmianę mieszanki (inne paliwo, bogatsza mieszanka), zmianę kompresji lub zmianę pojemności. Jeśli nie mamy sposobu na zwiększenie siły powstającej w cylindrze, a nadal chcemy zwiększyć moc maksymalną, można zrobić to także poprzez zwiększenie prędkości obrotowej.

W teorii wydaje się to łatwiejsze, a w praktyce zwiększenie maksymalnej prędkości obrotowej silnika jest kosztowne i niebezpieczne dla silnika, oraz wymaga specjalistycznej wiedzy.

Odpowiadając na pytanie z nagłówka, czy da się podnieść moment obrotowy, prędkość obrotową silnika i moc maksymalną – 3x TAK.

Najpierw… serwis skutera!

Żeby nie marnować pieniędzy, w pierwszej kolejności powinno zadbać się o nasz skuter. Bez względu na pojemność, skuter z przepracowanym olejem, zapchanym układem dolotowym czy zużytymi rolkami musi być przeserwisowany, zanim zaczniemy tuning.

Porządny serwis zakłada także wymianę opon czy zużytych łożysk w kołach. Ograniczamy tarcie, podnosimy sprawność – i dopiero po tym zastanawiamy się, co można zrobić, żeby podnieść moc.

  1. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, oddaj skuter na porządny przegląd – koniecznie z podpięciem komputera diagnostycznego.
  2. Wysokiej jakości olej silnikowy jest w stanie wpłynąć na moc maksymalna silnika.
  3. Sprawdź stan filtra powietrza – zanieczyszczony filtr powietrza może mocno ograniczyć moc twojego skutera.
  4. Przeniesienie napędu też jest ważne – zainwestuj w nowe, dobrej jakości, lekkie rolki do skrzyni CVT.
  5. Wymień opony na nowe, jeśli w skuterze znajdują się stare, zużyte opony.
  6. Jeśli jest taka możliwość: przed podnoszeniem mocy, odwiedź hamownię i sprawdź, jaką mocą maksymalną dysponuje twój sprzęt (w przypadku drogich skuterów o dużej pojemności, jak np. Yamaha T-MAX czy Honda Integra).

Etap 2: zdjęcie blokady w skuterze 50 ccm

Skutery o pojemności 50 ccm homologowane jako motorowery posiadają szereg blokad, wynikających z ograniczeń przepisów. Są to najczęściej:

  • Moduły zapłonowe ograniczające obroty.
  • Śruby uniemożliwiające pełne otwarcie przepustnicy.
  • Zwężki w układzie dolotowym lub wydechowym.
  • Blokady na wariatorze uniemożliwiające osiągnięcie wyższej prędkości.

W przypadku ostatniego punktu trzeba pamiętać, że motorower może rozpędzać się maksymalnie do 45 km/h. Zatrzymanie przez policję z większą prędkością oznacza zabranie dowodu rejestracyjnego i skierowanie na powtórne badanie techniczne.

Ile jedzie skuter 50 bez blokad?

W przeszłości skutery 50 ccm 2T rozpędzały się bez problemu nawet do 90 km/h. Nowoczesne skutery 4T o pojemności 50 ccm, które pozbawiono blokad, powinny rozpędzić się do około 70 km/h. Dużo zależy od wagi kierowcy i modelu skutera.

Co grozi za odblokowanie skutera 50 ccm?

Nie można zapominać, że odblokowanie skutera 50 ccm (a także drastyczna zmiana mocy w skuterze 125 ccm) sprawia, że „nie łapie się” on pod regulacje prawne dotyczące skuterów. Poza mandatem i konfiskatą dowodu rejestracyjnego, kierowcy może grozić regres ubezpieczeniowy.

Regres to sytuacja, w której kierowca niespełniającego warunków homologacyjnych pojazdu jest sprawcą wypadku. Ubezpieczyciel wypłaca ubezpieczenie poszkodowanemu, a od sprawcy wymaga rekompensaty na podstawie tego, że pojazd miał inny niż deklarowany stan faktyczny.

Po zdjęciu blokad lub poważniejszym tuningu powinniśmy zgłosić się na stację diagnostyczną, zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym wedle stanu faktycznego i na nowo ubezpieczyć pojazd. Jeśli motorower przestaje być motorowerem, to wymagane jest odpowiednie prawo jazdy (np. A1).

Najlepszy sposób na tuning skutera – zwiększenie pojemności

Zwiększenie pojemności to wbrew pozorom najtańszy sposób na realne podniesienie mocy maksymalnej. Zwłaszcza w skuterach, do których zestawy zwiększające pojemności są relatywnie tanie. Najczęściej w skład takich zestawów wchodzi cylinder, tłok z pierścieniami i sworzniem, głowica oraz komplet uszczelek. Niewielki wzrost średnicy cylindra może oznaczać wzrost mocy maksymalnej o 5-10%.

Zestawy zwiększające pojemność w skuterach, zwłaszcza tych o chińskim rodowodzie, to niewielki wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z zestawem zwiększającym pojemność powinniśmy zainwestować w:

  • W przypadku skuterów z gaźnikiem: nowy gaźnik lub inne dysze gaźnika.
  • Inną cewkę i świecę zapłonową.
  • W skuterach 2T: koniecznie trzeba wymienić układ wydechowy.

W silnikach dwusuwowych tłumik to podstawa, to on pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału nowego cylindra. Wydech musi być dopasowany do klasy cylindra i nie zaleca się stosowania układu niższej klasy niż cylinder.

Układ dolotowy i wydechowy

Wraz z inwestycją w kit powiększający pojemność, warto zastanowić się nad poprawą dopływu powietrza. Zastosowanie tuningowego układu dolotowego najczęściej sprowadza się do wymiany filtra powietrza na sportowy, o zwiększonej wydajności.

Układ wydechowy ważny w szczególności w skuterach 2T

Najpopularniejszym sposobem na podniesienie mocy jest wymiana układu wydechowego. Jest to szczególnie ważne w dwusuwach, gdzie komora rezonacyjna (dyfuzor) ma wpływ na efektywność spalania mieszanki. Wraz ze zmianą cylindra na większy, koniecznie trzeba zastosować akcesoryjny układ wydechowy. Na szczęście, nie jest to duży wydatek.

Skrzynia CVT

Wraz ze znaczącym wzrostem mocy, który pojawi się przy zmianie pojemności, można zainwestować w tuning przekładni CVT. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie wzmocnionego paska napędowego. Uzupełnieniem tuningu mechanicznego będzie, chociażby tuningowe sprzęgło odśrodkowe, sportowy wariator czy nowe, lekkie rolki wariatora.

Lepsze osiągi to nie tylko moc maksymalna

Wpływ na to, jak sprawnie jesteśmy w stanie poruszać się skuterem, ma nie tylko jego moc maksymalna, ale także właściwości jezdne. Zresztą, wraz ze wzrostem mocy należałoby zadbać o swoje bezpieczeństwo – chociażby tuningując układ hamulcowy.

Układ hamulcowy

Nie trzeba stosować akcesoryjnych pomp hamulcowych, czy zmieniać tarczy, żeby zwiększyć wydajność układu hamulcowego w skuterze. Wystarczy skoncentrować się na trzech najważniejszych elementach:

  1. Jakościowy płyn hamulcowy.
  2. Przewody w stalowym oplocie.
  3. Wysokiej klasy klocki hamulcowe.

Tyle i tylko tyle wystarczy, żeby sprawność układu hamulcowego znacząco wzrosła.

Markowy olej silnikowy

I w przypadku dwutaktów i czterotaktów, wysokiej klasy olej silnikowy podniesie efektywność pracy silnika (i zapewni mu wyższą trwałość). Zasada jest prosta – nim wyższej klasy olej, tym lepiej.

Wymienione ogumienie

Na zużycie opon wpływa nie tylko przebieg, ale także czas. Wielu właścicieli skuterów wychodzi z założenia, że lekkie i nieprzesadnie mocne pojazdy nie potrzebują regularnej wymiany ogumienia. To błąd – gumy to jedyne punkty styku pojazdu z podłożem. Od ich jakości zależy, czy sprawnie przyspieszymy, zahamujemy lub czy zmieścimy się w zakręt. Warto zainwestować w porządne opony do skutera.

Zwiększanie mocy maksymalnej w skuterze – najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na najpopularniejsze, internetowe pytania dotyczące podnoszenia mocy w skuterach:

Jak tanio zwiększyć moc silnika?

W skuterze poprzez zmianę pojemności. Kity podnoszące pojemność do skuterów są zaskakująco tanie (zwłaszcza w odniesieniu do kit big bore w motocyklach crossowych), a oferują najlepszy stosunek ceny do wzrostu mocy.

Jak zwiększyć prędkość maksymalną w skuterze 125?

Trzeba zacząć od porządnego serwisu. Zanim przejdziemy do serwisu mechanicznego, w skuterze 125 można zainwestować w tuning przekładni CVT i zastosowaniem akcesoryjnego układu dolotowego.

Jak zwiększyć prędkość maksymalną w skuterze 50?

I znów: najpierw porządny serwis. W drugiej kolejności zdjęcie blokad, a dopiero w trzeciej tuning. Zwiększenie prędkości maksymalnej w skuterze zarejestrowanym jako motorower, oznacza także niespełnianie warunków homologacyjnych. Trzeba mieć to koniecznie na uwagę!

Podnoszenie mocy skutera – o tym pamiętaj

W przypadku skuterów, zwłaszcza tych o chińskim pochodzeniu, tuning mechaniczny jest najtańszą metodą podnoszenia mocy. Efekty mogą być zaskakujące. Warto pamiętać także o układzie hamulcowym, dobrych oponach i regularnym serwisie.

Wszystkie części tuningowe do skuterów, skuterów 125, skuterów 50 można znaleźć w ofercie Inter Motors.

Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 5100 4l 4T wzbogacony estrami, API SM JASO MA-2 Półsyntetyczny
MOTUL
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 5100 4l 4T wzbogacony estrami, API SM JASO MA-2 Półsyntetyczny
(0)
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 7100 4l 4T estrowy, API SN JASO MA-2 Syntetyczny
MOTUL
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 7100 4l 4T estrowy, API SN JASO MA-2 Syntetyczny
(0)
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 7100 1l 4T estrowy, API SN JASO MA-2 Syntetyczny
MOTUL
Olej silnikowy 4T 10W40 MOTUL 7100 1l 4T estrowy, API SN JASO MA-2 Syntetyczny
(0)