Data publikacji: 2020-07-20

JAK ODSTRASZYĆ ZŁODZIEJA? PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ OXFORD

Jest wiele opcji: blokada na tarczę, linka wzmacniana, łańcuch, kotwa, a może U-lock. Dowiedz się o nich więcej i sam zdecyduj, które z nich najskuteczniej odstraszy złodzieja.




Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie zadaje sobie wielu motocyklistów. Oczywiście można liczyć na szczęście że „akurat na mnie nie trafi”. W podobnej sytuacji znalazł się nasz współpracownik Dawid. Posiadał wprawdzie ubezpieczenie AC, ale nie zastosował żadnej blokady. W efekcie, jak napisał: „kradzież zajęła 30 sekund. Podjechali busem, wrzucili motocykl na pakę, zniknęli”, a Dawid stracił wiele czasów i nerwów na komisariacie, w kontakcie z ubezpieczycielem oraz na poszukiwaniach motocykla. Jego historię możecie znać z publikacji na portalu motogen.pl.

Motocykl warto zabezpieczyć. Jaki typ blokady zastosować, skoro na rynku jest tyle możliwych opcji i możliwości? Rozłóżmy to na czynniki pierwsze na podstawie oferty marki Oxford. A dlaczego akurat Oxford? Ponieważ praktycznie pełny katalog tej marki dostępny jest w wielu punktach stacjonarnych i internetowym sklepie imready.eu, natomiast sam Oxford ma ogromne doświadczenie i renomę. O szczegółach i doświadczeniu marki przeczytacie w ostatnim rozdziale tego przewodnika.

Oferta blokad i zabezpieczeń motocyklowych marki Oxford dzieli się na kilka kategorii. Są to: linki wzmacniane; blokady na tarczę i kłódki (także z alarmem); łańcuchy (także z blokadami, kłódkami, alarmami); kotwy; blokada manetki i dźwigni hamulca; blokady typu U-Lock. Poniżej pokrótce scharakteryzujemy każdy typ blokady wraz z przykładowymi produktami.

Kotwa

Kotwa może być elementem niezbędnym, aby w pełni zabezpieczyć motocykl w jego stałym miejscu parkowania – w garażu podziemnym, pod blokiem, czy pod firmą. Zadaniem kotwy jest pełnienie funkcji solidnego punktu montażowego dla łańcucha.

Kotwy występują w różnych wersjach. Może to być stalowe oko Oxford Terra Force o średnicy pręta 23mm, które należy na stałe wbetonować w podłoże, dzięki czemu żadna siła mu nie straszna. Większość kotw jednak montuje się za pomocą specjalnych, wytrzymałych kołków – mają dodatkowe kulki łożyskowe, które przeciwdziałają możliwości pozbycia się kołków przez złodzieja. Opcji jest kilka różnych – jak na przykład Oxford Anchor Force wykonana z dwóch warstw wzmacnianej stali, co sprawia, że jej sforsowanie jest wyjątkowo trudne. Istnieje też Oxford Docking Station, czyli stacja dokująca – jej konstrukcja bazuje na potężnym trzpieniu, którym blokuje się ogniwa łańcucha.

Kłódka motocyklowa

Ciekawym rozwiązaniem może być kłódka motocyklowa. Można ją stosować jak blokadę na tarczę, ale także jako kłódkę do łańcucha motocyklowego lub wzmocnionej linki. Wybór jest spory, ale nad kłódkami Oxford szefuje model Boss. Dostępny jest w kilku długościach oraz średnicach trzpienia (12, 14, 16 mm). Do tego posiada alarm o głośności 100 dB. Także Oxford Monster z powodzeniem może służyć jako kłódka lub blokada na tarczę. Jego wzmocniony trzpień ma 11 mm średnicy, ale sprytnie ukryty jest w obudowie kłódki, co złodziejowi raczej się nie spodoba.

Łańcuch do zablokowania motocykla z blokadą, kłódką i alarmem

Łańcuchy do blokowania motocykla marki Oxford to już stała część rynku motocyklowych akcesoriów. Nic dziwnego, ponieważ produkty te bronią się wysoką jakością, praktycznymi rozwiązaniami – a przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Najbardziej popularny model to Oxford Heavy Duty Chain Lock wraz z kłódką typu U-Lock. Ma ogniwa z utwardzonej stali o śr. 9,5 mm. Przychodzi wraz z blokadą typu U-Lock, którą stosować można do zamknięcia łańcucha lub oddzielnie. Sam łańcuch posiada na sobie wytrzymały materiał, który zabezpieczy motocykl przed zadrapaniem. Dostępny jest także w wersjach 1,2 metra, 1,5 metra, 2 metry oraz w innych grubościach… Znajdziesz je wszystkie tutaj.

Nie jest to jedyna opcja, ponieważ dostępne są także łańcuchy Oxford Barrier Chain o średnicy ogniwa 10 mm, czy Oxford GP Chain o średnicy ogniwa 8 mm. Każdy z modeli występuje w różnych długościach, a to wciąż nie wszystkie osiągalne modele.

Zastosowanie łańcucha sprawdzi się, aby motocykl zabezpieczyć przed przetoczeniem (jak blokada na koło), ale przede wszystkim – aby pojazd przypiąć do stałego elementu krajobrazu.

Linka wzmacniana jako blokada motocyklowa

Najprostszymi linkami wzmacnianymi są blokady rowerowe i takie także znalazły się w ofercie marki Oxford. Jednak w przypadku motocykli przydadzą się znacznie bardziej wytrzymałe linki – w to w takich produktach specjalizuje się Oxford.

Trzonem takiej blokady jest splot stalowych linek, a przypadku większości produktów Oxford, jest to stal wzmocniona, o charakterystyce chronionej patentem. Na zewnątrz linka pokryta jest nylonową lub winylową osłoną, aby chronić elementy motocykla (rama, felgi, plastiki) przed zarysowaniami.

Linka może posiadać własny zamek zintegrowany, jak Oxford Revolver, o średnicy linki 25 mm oraz długości całkowitej 140 cm – jest to produkt drogi, ale potężny. Z kolei Oxford Barrier ma podobny zamek zintegrowany, ale na łączną średnicę 25 mm składa się linka oraz wzmocnione ogniwa/tuleje – to jeden z tańszych i skuteczniejszych produktów tego typu.

Inną opcją na linkę wzmocnioną jest Oxford Trip-Wire, czyli cieńsza linka o śr. 15 mm i długości 160 cm, której główną zaletą jest wysoka praktyczność przewożenia, na przykład na wyjazd wakacyjny. Na jednym końcu linki znajduje się zintegrowany zamek w formie małego u-locka, a z drugiej strony zabezpieczona pętla. Skorzystać można także z Oxford Loop Lock, która ma podobne wymiary, ale oba końce linki to pętle, które zapina się małym u-lockiem.

Tego typu linki są łatwe w użyciu, a przede wszystkim w przewożeniu. W zależności o własnych preferencji oraz miejsca przypinania motocykla, wybrać można linki ze zintegrowanym lub oddzielnym zamkiem, o różnej długości i budowie.

Blokada na tarczę

Nie ma wątpliwości, że blokady na tarczę jest najbardziej popularnym sposobem zabezpieczania motocykla. Zawdzięczają to przede wszystkim wyjątkowo poręcznym rozmiarem i najłatwiejszym sposobem użycia. Ponadto często posiadają zintegrowany alarm. Są także wytrzymałe.

Najpopularniejszą blokadą na tarczę marki Oxford jest model Screamer w trzech kolorach. Jej alarm reaguje na wstrząs i ma głośność 100 dB, co gwarantuje, że złodziej albo spłoszy się sam, albo spłoszy go zainteresowanie osób postronnych. Za zablokowanie mechanizmu odpowiada utwardzony trzpień o śr. 7 mm. W zestawie jest praktyczne etui do przewożenia. Wśród blokad na tarczę wybór jest szeroki, w zależności od rozmiarów tarczy hamulcowej, a co za tym idzie, rozmiarów blokady i trzpienia. Wpływ na cenę i stopień bezpieczeństwa ma też obecność alarmu. Można zwrócić uwagę na Oxford Alpha XD14, z trzpieniem o średnicy 14 mm.

Blokada manetki i dźwigni

Ten typ blokady jest mniej popularny – dlatego, że nie zabezpiecza motocykla przed podniesieniem i nie posiada alarmu. Za to blokada na manetkę i dźwignie hamulca Oxford Lever Lock jest wyjątkowo łatwa w użyciu i poręczna w podróży. Jednym ruchem blokuje hamulec przedni (a więc motocykla nie da się przepchnąć) i możliwość korzystania z manetki gazu. Jest tania i zajmuje mało miejsca.

Blokady typu U-Lock

Nazwa tych blokad wzięła się z charakterystycznego kształtu długiego i zakrzywionego trzpienia. Taką blokadę zakłada się na felgę, co blokuje możliwość przepychania motocykla. Po wybraniu większego rozmiaru U-Locka, można przypiąć koło np. do latarni, a więc motocykl nie zostanie skradziony poprzez przeniesienie na pakę busa złodzieja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby blokadę U-Lock użyć do zablokowania jednego z wcześniej opisywanych łańcuchów. Blokady U-Lock mogą także posiadać alarm 100 dB wzbudzany drganiem, a także zestaw wzmacnianych linek, aby dodatkowo zabezpieczyć motocykl. Blokady różnią się budową, długością oraz grubością trzpienia, ale wszystkie są produktami wyjątkowo uniwersalnymi i bezpiecznymi.

Dlaczego Oxford?

Marka Oxford pozostaje globalnym liderem w częściach zamiennych i akcesoriach na rynku motocykli. Dzięki współpracy z zawodowcami od początki historii firmy, szeroka oferta produktów skupia się na tym, co czyni życie lepszym: od odzieży do akcesoriów, części, blokad, bagażu, ochrony motocykla, części zamiennych oraz wiele, wiele więcej.

Dzięki wsparciu najnowszej technologii CAD, druku 3D oraz w pełni wyposażonego laboratorium testowego, Oxford wprowadza innowacje, analizuje, testuje i rozwija unikalne produkty w pogoni za dostarczeniem najwyższej jakości dla entuzjastów jednośladów. Celem marki jest, aby każdy produkt opatrzony logo Oxford był perfekcyjnie dopasowany dla wymagającego motocyklisty i jego motocykla.