Data publikacji: 2022-12-13

Jak myć motocykl? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Właściciele motocykli, szczególnie początkujący, muszą nie tylko zdobyć umiejętności pozwalające im na bezpieczne prowadzenie maszyny, ale też szereg informacji, o tym, jak na co dzień dbać o jednoślad. Jednym z kluczowych zadań właściciela motocykla jest jego regularne mycie. Temat ten dla wielu jest dość kontrowersyjny, gdyż ilu właścicieli, tyle sposobów na mycie motocykla. Jak myć motocykl, by nie uszkodzić instalacji elektrycznej?


Dlaczego należy regularnie myć motocykl?

Wielu właścicieli motocykli decyduje się na ich regularne mycie wyłącznie ze względów estetycznych. Warto jednak wiedzieć, że mycie motocykla to kluczowe działanie konserwacyjne, które pozwala usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia: pyłki, drogowe osady czy martwe owady, które skutecznie uszkadzają lakier i metalowe elementy. Dbając o regularne mycie nadwozia, można uchronić jednoślad przed jego szybszym zniszczeniem.

Jeśli obawiasz się samodzielnego mycia motocykla, to z pewnością poniższe porady pozwolą Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości. Nie wiesz, czym myć motocykl? Możesz to zrobić ręcznie bądź zdecydować się na detailing motocykla lub też odwiedzenie myjni samochodowej. W pierwszym przypadku potrzebne Ci będą: gąbka, wiadra, środek do mycia motocykla, pędzel oraz czyste ręczniki/szmatki do osuszenia pojazdu.

To, o czym musisz pamiętać, to nie tylko regularne mycie motocykla czy stosowanie odpowiednich środków, ale wykonywanie czynności we właściwym momencie. Motocykl musi być zimny, tak by środek czyszczący umył powierzchnię, a nie odparował po kilkunastu sekundach.

Jak skutecznie umyć motocykl?

Dokładne i skuteczne mycie motocykla to przepis na utrzymanie maszyny w dobrym stanie. Aby jednak mycie przebiegło sprawnie, warto przestrzegać kilku zasad.

W pierwszej kolejności należy usunąć główne zabrudzenia. Najlepiej zrobić to pod bieżącą wodą. Można spryskać motocykl środkiem do czyszczenia, a następnie usunąć luźny brud i tym samym zmiękczyć ten trudniejszy do usunięcia. Dopiero później warto przystąpić do czyszczenia jednośladu gąbką.

Kluczowe jest mycie nadwozia – warto je myć niewielkimi fragmentami, koniecznie zaczynając od góry. Na tym etapie dobrym wyborem będzie środek do mycia motocykla, który skutecznie usuwa trudne zabrudzenia jak osady drogowe czy zaschnięte owady np. Motul WASH&WAX. Warto przygotować dwa wiaderka z czystą wodą i z wodą ze środkiem myjącym. Ważne jest także regularne płukanie gąbki, a w przypadku bardzo zabrudzonych jednośladów również wymienianie wody na czystą. Pomocne w doczyszczeniu zakamarków są pędzle – pozwalają one usunąć zanieczyszczenia ze szprych czy z żebrowania silnika.

Środek do czyszczenia kasku MOTUL HELMET VISOR CLEAN 0,25l do czyszczenia do kasków i wizjerów
MOTUL
Środek do czyszczenia kasku MOTUL HELMET VISOR CLEAN 0,25l do czyszczenia do kasków i wizjerów
(0)
Środek do czyszczenia kasku LIQUI MOLY HELMET INTERIOR 0,3l do wewnątrz kasku
LIQUI MOLY
Środek do czyszczenia kasku LIQUI MOLY HELMET INTERIOR 0,3l do wewnątrz kasku
(0)
Preparat czyszczący, zmywacz do hamulców ELF MOTO DEGREASER+ 0,4l do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni
ELF
Preparat czyszczący, zmywacz do hamulców ELF MOTO DEGREASER+ 0,4l do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni
(0)


Teraz pora na dokładne opłukanie maszyny i jej wysuszenie. Wycierając powierzchnię całego motocykla miękką ściereczką, unikniesz tworzenia się plam i zacieków. Jeśli jesteś właścicielem sprężarki czy też dmuchawy do liści, możesz też usunąć nadmiar wody za pomocą powietrza. Chcąc mieć pewność, że cały nadmiar wody zostanie dokładnie usunięty, po zakończeniu mycia warto uruchomić maszynę, by pod wpływem temperatury odparowała wilgoć z zakamarków.

Warto również pamiętać o osuszeniu i nasmarowaniu łańcucha czy też nałożeniu wosku na lakier nadwozia bądź też środka ochronnego zabezpieczającego motocykl. Działania te dodatkowo zabezpieczają maszynę i wydłużają jej żywotność.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Mycie motocykla to z pozoru prosta sprawa, jednak okazuje się, że istnieje wiele zasad, o których właściciele jednośladów nie pamiętają, bądź chcąc wykonać pracę szybko, rezygnują z ich stosowania. Wśród kluczowych zasad, jakich należy przestrzegać, znajdują się:

  • mycie pojazdu w cieniu – stosując różnego rodzaju środki chemiczne, nie należy myć motocykla w pełnym słońcu, gdyż pod wpływem promieni słonecznych i ciepła mogą zachować się różnie i np. uszkodzić powierzchnię lakieru;
  • należy myć motocykl zimny, po ostygnięciu po dłuższej jeździe;
  • do mycia powierzchni lakieru i innych należy stosować miękkie gąbki, szczoteczki i szmatki, które ich nie zarysują;
  • przed przystąpieniem do mycia gąbką czy ścierką należy spłukać główny osad, który również podczas tarcia może zarysować lakier;
  • warto stosować środki do mycia motocykli, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia i ułatwiają usuwanie uporczywego brudu;
  • podczas mycia jednośladu należy szczególnie uważać na instalacje elektryczne, wtryski, łańcuch czy łożyska.

Czy można myć motocykl myjką ciśnieniową?


Na myjniach samochodowych często są dostępne myjki ciśnieniowe. Wielu właścicieli jednośladów jest też właścicielami myjek ciśnieniowych. Sprzęt ten doskonale usuwa zanieczyszczenia, jednak warto wiedzieć, że motocykle nie lubią dużego ciśnienia wody. Można zdecydować się na takie usuwanie zabrudzeń, jednak warto to robić delikatnie i z możliwie dużej odległości. Decydując się na mycie motocykla myjką, warto w pierwszej kolejności opłukać sprzęt, umyć gąbką ze środkiem czyszczącym i spłukać całość. Dobrze jest stosować także środki do czyszczenia felg czy innych konkretnych części motocykla, które są przeznaczone do konkretnego działania i zapewniają skuteczne usunięcie brudu, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.

Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:


Jak się ubrać za rozsądne pieniądze?

Dobry kask motocyklowy do 500 zł?


Pierwszy motocykl

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 



Sprawdź Nasze produkty