Data publikacji: 2023-03-06

Gmole do motocykla. Jak wybrać?

Gmole pomagają chronić motocykl przed uszkodzeniami, nie tylko w terenie – gmole do motocykli to popularne rozwiązanie także na szosie. Jakie gmole wybrać?


Niezależnie od przeznaczenia, motocykl zawsze jest oczkiem w głowie swojego właściciela. Jednym z lepszych sposobów ochrony przed parkingówkami jest zastosowanie gmoli motocyklowych. Które wybrać?

  • Gmole zapewniają doskonałą ochronę motocykla przed skutkami upadków, zwłaszcza tych przy niższych prędkościach. Mogą mieć również szereg innych zastosowań.
  • Posiadacze motocykli sportowych również mają możliwość zminimalizowania skutków upadku, a z pomocą przychodzą dyskretne crash pady.
  • Kupując gmole lub crash pady, warto zwrócić uwagę na to, żeby pochodziły z oferty renomowanego producenta lub fabrycznego katalogu akcesoriów. To gwarantuje dobrą jakość wykonania, która przekłada się na trwałość.

Na drogach widujemy wiele typów, marek i modeli motocykli. Często wiele je dzieli pod względem przeznaczenia i specyfikacji, ale łączy to, że ich właściciele chcą dla nich jak najlepiej. Tu z pomocą przychodzą gmole. Każdy z nimi się spotkał – większość szkół nauki jazdy w Polsce wyposaża swoje motocykle w gmole. I to idealny przykład, do czego służą gmole. Idealnie sprawdzą się podczas wywrotek przy mniejszych prędkościach, chroniąc zwłaszcza dolną część motocykla. Jakie gmole wybrać?

Do czego służą gmole w motocyklu?

W dużym uproszczeniu gmole pełnią funkcję ochronną zapobiegając uszkodzeniu elementów jednośladu w wyniku upadku. Nie jest to jednak ich jedyne zadanie. Obecnie gmole mogą służyć do zamontowania na nich dodatkowych świateł halogenowych w motocyklach adventure i turystycznych, do montażu podnóżków pozwalających na wyciągnięcie nóg podczas podróżowania cruiserem, a także do zamontowania dodatkowych akcesoriów umożliwiających przewożenie bagażu.

Gmole na pewno nie ochronią motocykla przy upadkach z dużych prędkości. Z racji swojej budowy i wagi, nie są stosowane na przykład na torach wyścigowych. Tam popularniejsze są crashpady, które mają delikatniejszą budowę i mają w teorii ograniczyć efekty ślizgania się motocykla po ziemi.

Jak zbudowane są gmole do motocykla?

Gmole do motocykla to konstrukcja rurowa, która przy dobrej jakości produkcie powinna być lekka i wytrzymała. Kształt zależy od tego, do jakiego motocykla są przeznaczone i którą jego część mają chronić. Najprostsze są w pełni poziome gmole, które montuje się przed silnikiem, a ich końce wystają mniej więcej na równi z kierownicą motocykla. W razie szkody motocykl po prostu się na nich oprze. To pozwoli nie tylko ochronić go, ale także łatwiej podnieść w razie upadku. Są też gmole, które wręcz otulają motocykl i dzielimy je na górne i dolne. To doskonałe rozwiązanie do maszyn klasy adventure.

Górne gmole ochronią widelec i czaszę, a dolne – silnik i podnóżki. Jednocześnie będzie można z łatwością poruszać się w terenie. Są również gmole montowane z tyłu motocykli i te stosuje się przede wszystkim w dużych cruiserach. Najciekawszym przypadkiem, jeśli chodzi o gmole, jest oferowane przez Vespę orurowanie do modeli Primavera i GTS, które nie tylko gustownie wyglądają, ale oczywiście chronią nadwozie w razie upadku.

Jakie gmole do motocykla kupić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnych gmoli, które pasowałyby do kilku modeli motocykli. Wynika to z tego, że każdy model ma inną konstrukcję ramy, silnika, owiewek, zawieszenia i innych elementów. Dlatego decydując się na zakup, należy szukać dedykowanego rozwiązania. Może to być produkt firmy zewnętrznej lub z dedykowanego katalogu akcesoriów. Kupując nowy motocykl, warto sprawdzić, czy producent nie wykluczył w warunkach gwarancji stosowania gmoli dostarczonych przez firmy zewnętrzne, ponieważ takie przypadki mają miejsce. Wtedy przy uszkodzeniu elementów mocujących ramy lub silnika można narazić się na nieprzyjemności i dodatkowe koszty. Do mniej popularnych modeli ciężko jest znaleźć dedykowane gmole, ale nic straconego, ponieważ na lokalnym rynku są firmy, które wykonują takie konstrukcje na zamówienie.

Kupując gmole, liczy się przede wszystkim ich trwałość, ale ta jest trudna do ocenienia, zanim przyjdzie moment próby. Żadna z organizacji zajmujących się bezpieczeństwem nie prowadzi testów wytrzymałościowych dla elementów ochronnych motocykli, więc pozostaje posiłkować się opiniami innych użytkowników. W przypadku rozwiązań oferowanych przez firmy zewnętrzne najlepiej stawiać na sprzęt renomowanych producentów. To zwiększa szanse na to, że kupicie dobry jakościowo produkt. Warto wiedzieć, że dla gmoli nie stosuje się nawet certyfikacji CE.

Jak zamontować gmole w motocyklu?

Montaż gmoli z reguły jest prosty i wystarczy odrobina czasu, zdolności manualnych i podstawowe narzędzia. W zestawie dedykowanym do konkretnego modelu motocykla otrzymujecie wszystkie niezbędne elementy montażowe, łącznie z podkładkami, tulejkami i innymi drobiazgami. Instrukcje obsługi zazwyczaj również są przejrzyste i rzadko kiedy zdarza się, że montaż gmoli wymaga na przykład ściągnięcia owiewek, a o ingerencji w konstrukcję motocykla nie ma mowy. Gmole wykorzystują fabryczne punkty umożliwiające wkręcenie śrub.

Co lepsze gmole czy crash pady?

Gmole zazwyczaj spotyka się w cruiserach, turystykach i maszynach klasy adventure. Czy to oznacza, że posiadacze nakedów i motocykli sportowych nie mają możliwości ochrony swojego sprzętu? Absolutnie nie. Tu z pomocą przychodzą crash pady, które w dużym uproszczeniu można określić jako ochronne "grzybki", które są zamocowane do tulei umieszczanych w ramie (śruby nie powinny być mocowane bezpośrednio do ramy motocykla). Produkuje się je z wykorzystaniem aluminium i PVC. Są skonstruowane w taki sposób, że przyjmują energię uderzenia podczas upadku i mogą też chronić przed wytarciem owiewek, jeśli dojdzie do tzw. szlifu. Dobre crash pady charakteryzują się przede wszystkim tym, że w momencie upadku śruba złamie się lub wygnie. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia ramy.

Crash pady wyglądają nieco bardziej estetycznie i dyskretniej niż gmole. Często można spotkać aerodynamiczne wzory, które wpasowują się w sylwetki sportowych motocykli. Warto wiedzieć, że mogą one chronić nie tylko owiewki, ponieważ spotyka się również crash pady montowane na końcach osi motocykla. Tutaj w zestawie jest szpilka, którą umieszcza się w osi motocykla i na jej końcach montowane jest zabezpieczenie.

Ochrona motocykla dla każdego

Jak widać, jest wiele sposobów pozwalających na uchronienie ukochanego jednośladu przed kosztownymi skutkami "parkingówki" lub poważniejszego upadku. Wybór zależy od tego, jaki macie motocykl i w jakich warunkach jest on używany. Zarówno pancernie wyglądające gmole, jak i nieco dyskretniejsze crash pady doskonale spełniają swoją rolę. Te pierwsze mogą też służyć do montażu dodatkowych akcesoriów.

Jeżeli chcesz dokonać właściwego wyboru, to zajrzyj do sklepu internetowego Inter Motors, gdzie czeka bogata oferta elementów pozwalających na zabezpieczenie motocykla.

Crash Pad RD Moto
RDMOTO
Crash Pad RD Moto
(0)
Crash Pad RD Moto
RDMOTO
Crash Pad RD Moto
(0)
Crash Pad RD Moto
RDMOTO
Crash Pad RD Moto
(0)