Data publikacji: 2021-03-02

GEL, AGM, AGM Ready, Li-Ion – który akumulator najłatwiej kupić?

Jeżeli znasz się jako-tako na mechanice, ale nie jesteś specjalistą od układów elektrycznych, oznaczenia baterii motocyklowych mogą sprawić akumulatorowy zawrót głowy. Tym bardziej, że niedawno zmieniło się prawo dot. zakupu akumulatorów… Na szczęście ekipa IMready.eu przygotowała dla Was poręczny poradnik.


Wybierając akumulator do motocykla, należy kierować się kilkoma różnymi parametrami, jak jego wielkość, wartości prądu rozruchowego, czy strona plusa i minusa. To wszystko akurat łatwo sprawdzić. Ale jaki typ baterii wybrać, żelowy, czy AGM, czy jeszcze inny… I czym one tak naprawdę są?

Poznaj te szczegóły i różnice, zanim skorzystasz z bogatej oferty akumulatorów w sieci motocyklowych sklepów stacjonarnych IM Inter Motors lub ze sklepu internetowego IMready.eu z darmową dostawą lub darmowym odbiorem osobistym. Obecnie w naszym sklepie internetowym oferta sprzedaży została ograniczona do akumulatorów GEL, AGM Ready oraz Litowo-Jonowych. Pełna oferta wraz z akumulatorami suchoładowanymi dostępna jest w sklepach stacjonarnych I’M Inter Motors.


Akumulatory suchoładowane (bezobsługowe i obsługowe)

Dotychczas akumulatory suchoładowane były sprzedawane z oddzielnym pojemnikiem elektrolitu (kwas siarkowy ok. 40% i woda destylowana ok 60%). „Były” ponieważ dnia 1 lutego 2021 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Unii Europejskiej, według którego przeciętny użytkownik nie ma prawa otrzymać w swoje ręce mieszaniny kwasu siarkowego o takim stężeniu. To oznacza, że zwykły motocyklista może kupić akumulator suchoładowany, ale najpóźniej w momencie sprzedaży, sprzedawca musi zalać akumulator, zweryfikować go i wydać gotowy produkt. Czyli proces zakupowy wydłuży się nawet do około 1 godziny.

Niektóre akumulatory motocyklowe, przed uruchomieniem, wymagają zalania. Są to akumulatory tzw. suchoładowane. W tej kategorii mieszczą się akumulatory obsługowe i bezobsługowe. Akumulator obsługowy ma obudowę, przez którą widać poziom elektrolitu, który należy kontrolować, a braki uzupełniać wodą destylowaną. Akumulatory bezobsługowe to takie, które nie wymagają żadnych czynności serwisowych po uruchomieniu. Takie akumulatory dzielą się na kilka różnych typów, w zależności od budowy i zastosowanej technologii.

Wewnętrzna konstrukcja akumulatorów kwasowych

Najpierw szybko przypomnijmy budowę akumulatora kwasowo-ołowiowego. Wewnątrz znajdują się ogniwa (oddzielne cele, sześć sztuk). Wewnątrz ogniw jest po kilka ołowianych płyt, plusowych i minusowych, ustawionych naprzemiennie. Jeżeli płyty się dotkną, nastąpi zwarcie. Dlatego nie mogą się dotykać, ale muszą być na tyle blisko, aby jony mogły swobodnie przepływać. Z tego powodu oddzielone są separatorami lub matami szklanymi. Wszystko to zanurzone jest w elektrolicie, który jest roztworem kwasu siarkowego. Płyty są z ołowiu. Dlatego jest to akumulator kwasowo-ołowiowy.


Akumulator typu READY – tradycyjny, konwencjonalny, kwasowo-ołowiowy

Z technicznego punktu widzenia wszystkie (poza nowoczesnymi Li-Ion) akumulatory motocyklowe są kwasowo-ołowiowe. Jeżeli w nazwie akumulatora użyte zostało słowo READY lub podobne (czyli gotowy), oznacza to, że taki akumulator nie wymaga zalania przed użyciem. Po prostu wyciągamy go z pudełka i montujemy w motocyklu.

Ale jeżeli producent w nazwie nie użył określeń takich jak „AGM” lub „GEL”, to z pewnością jest to akumulator konwencjonalny. Oznacza to, że płyty ołowiowe oddzielone są zwykłymi separatorami, a płyn (elektrolit) pomiędzy nimi porusza się względnie swobodnie, np. przez mikropory w płycie plastikowej.

Takie motocyklowe akumulatory tradycyjne to pewna i sprawdzona, a zarazem przystępna cenowo konstrukcja. Swobodny przepływ płynu może sprawić, że z czasem wyparuje z niego woda lub parametry ulegną pogorszeniu ze względu na słabsze przewodnictwo elektryczne. Możliwość degradacji zwiększa się wraz ze zwiększeniem wszelkiego rodzaju drgań, wibracji lub przeciążeń. Nie wszystkie tego typu akumulatory pozwalają także na montaż pod kątem lub w poziomie. Zweryfikuj to przed zakupem, albo poproś o poradę specjalistę ze sklepu IM Inter Motors lub z infolinii IMredy.eu.



Akumulator motocyklowy EXIDE YTX4L-BS EXIDE READY 12V 3Ah 50A P+
EXIDE
Akumulator motocyklowy EXIDE YTX4L-BS EXIDE READY 12V 3Ah 50A P+
(0)

Akumulator motocyklowy EXIDE YTX5L-BS EXIDE READY 12V 4Ah 70A P+
EXIDE
Akumulator motocyklowy EXIDE YTX5L-BS EXIDE READY 12V 4Ah 70A P+
(0)

Akumulator motocyklowy EXIDE GEL12-19 51913 EXIDE 12V 19Ah 170A P+
EXIDE
Akumulator motocyklowy EXIDE GEL12-19 51913 EXIDE 12V 19Ah 170A P+
(0)

Akumulator motocyklowy YUASA YTZ10S YUASA 12V 9,1Ah 190A L+
YUASA
Akumulator motocyklowy YUASA YTZ10S YUASA 12V 9,1Ah 190A L+
(0)

Akumulator motocyklowy 4 RIDE CB18-12 4RIDE 12V 18Ah 235A P+
4 RIDE
Akumulator motocyklowy 4 RIDE CB18-12 4RIDE 12V 18Ah 235A P+
(0)

Akumulator motocyklowy YUASA YTZ12S YUASA 12V 11,6Ah 210A L+
YUASA
Akumulator motocyklowy YUASA YTZ12S YUASA 12V 11,6Ah 210A L+
(0)


Sprawdź pełną ofertę akumulatorów TUTAJ!



Akumulator AGM

Oznaczenie AGM nie musi oznaczać, że jest to akumulator GEL – i na odwrót. Pamiętaj także, że AGM to wciąż akumulator kwasowo-ołowiowy.

Czym więc jest AGM? Te trzy litery stanowią skrót od Absorbent Glass Mat, czyli absorpcyjna mata z włókna szklanego. W motocyklowych bateriach AGM, ołowiowe płyty pokryte zostały matami, które pełnią jednocześnie funkcję separatora. Włókno szklane wchłania elektrolit, utrzymując go nieruchomo w pobliżu płyty. Dzięki temu akumulator AGM pracuje skuteczniej: poprawia się odporność na rozładowanie, jest także znacznie mniej podatny na rozlanie, wstrząsy lub przechylenia. To dobry wybór dla większości motocykli, łączący wysoką jakość i akceptowalną cenę. Akumulatory AGM występują w wersji fabrycznie uruchomionej lub suchoładowanej.

Akumulator GEL, żelowy

Powtórzymy jeszcze raz: AGM to nie GEL i na odwrót, a do tego GEL to wciąż akumulator kwasowo-ołowiowy. Akumulator GEL zawsze występuje w formie gotowej do pracy, nie wymaga zalewania. Dzięki temu proces zakupu oraz montażu staje się prosty.

GEL oznacza, że mamy do czynienia z akumulatorem żelowym. Główna zasada działania nie ulega zmianie – w środku znajdują się płyty z ołowiu i separatory, zanurzone w elektrolicie (kwas siarkowy). Przy produkcji aplikowany jest jednak dodatkowy środek, który powoduje zagęszczenie elektrolitu do formy gęstego żelu. To sprawia, że motocyklowe akumulatory żelowe są wyjątkowo odporne na wstrząsy i przeciążenia, a rozlanie przestaje stanowić problem. Do tego niestraszne im głębokie rozładowanie – nawet do poziomu 90%.

Technologię GEL (pod nazwą handlową Dryfit) opracowała i opatentowała firma Exide. Znacie już różnicę pomiędzy GEL i AGM, a więc warto pamiętać, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją baterii. Zdarza się, że producenci używają stwierdzenia „żelowy” przy połączeniu technologii AGM z częściowo żelowym elektrolitem. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak nie osiągnie takich parametrów, jak GEL z wysokiej półki. Akumulatory GEL to wybór dla wymagających motocyklistów i dla motocykli z najbardziej prądożernym wyposażeniem.


Akumulator Li-Ion, litowo-jonowy

Jest to jedyny akumulator motocyklowy, który znacznie różni się konstrukcją od reszty kuzynów. Nie ma w sobie ołowiu i kwasu. Li-Ion jest aktualnie najbardziej zaawansowanym sposobem magazynowania energii dostępnym w szerokim, codziennym zastosowaniu.

Akumulator litowo-jonowy bazuje na licie – jest to pierwiastek chemiczny, najlżejszy metal i jednocześnie ciało stałe o najmniejszej gęstości. Zwykłe baterie (jak w pilocie do telewizora, typu AA) także mają lit, jednak akumulatory Li-Ion pracują zupełnie inaczej. Wewnątrz takich akumulatorów wciąż znajdują się ogniwa, a w nich płyty dodanie i ujemne. Jony litu przechodzą z płyty ujemnej na dodatnią podczas rozładowywania i z powrotem podczas ładowania. Taki akumulator ma wysoką gęstość energii i niski poziom samorozładowania, dlatego znajdziemy je m.in. w samochodach Tesla.

Motocyklowe akumulatory Li-Ion to najlepsze, co może spotkać Twój motocykl. Dzięki niskiemu samorozładowaniu, taka bateria zapewni rozruch nawet po długim postoju bez ładowania. Akumulator litowo-jonowy można zamontować w dowolnej pozycji, pod dowolnym kątem, a do tego charakteryzuje się zauważalnie mniejszym rozmiarem przy tych samych parametrach. Ponadto jest znacznie lżejszy, co pozytywnie wpływa na osiągi i prowadzenie motocykla.

Posiada swoje wady – do ładowania wymaga ładowarki z trybem obsługi Li-Ion, ale za to proces ładowania odbywa się superszybko. Drugim problemem jest cena motocyklowego akumulatora litowo-jonowego, która może być nawet kilkakrotnie wyższa, niż dla kwasowo-ołowiowego odpowiednika.

Zalety akumulatorów bezobsługowych

Już wiecie, że zwykły motocyklista nie dostanie w ręce akumulatora wymagającego wstępnego zalania elektrolitem. Możesz go kupić, ale w przypadku zakupu stacjonarnego, musisz na miejscu poczekać nawet godzinę na jego uruchomienie.

Akumulatory READY czyli gotowe do użycia, to dobry pomysł dla każdego. Taki akumulator wystarczy wybrać i gotowe. Nie trzeba oczekiwać przy zakupie lub zastanawiać się, jak bezpieczenie „zalać” elektrolit. Wszystkie z opisanych akumulatorów, od nowoczesnych litowo-jonowych, aż do najtańszych konwencjonalnych, znajdziecie w sklepach stacjonarnych IM Inter Motors w całej Polsce, a także w sklepie internetowym IMready.eu – wraz z darmową wysyłką lub darmowym odbiorem w jednej z kilkuset filii w kraju.

Wszystkie zagadnienia związane z nowym prawem, wpływającym na zakup akumulatorów tłumaczą redaktorzy portalu Motogen.pl. Warto obejrzeć ten film