Data publikacji: 2022-10-05

Filtr oleju do motocykla. Jak wybrać i jak zmienić?

Jest nieduży, jest nieskomplikowany i jest tani. A mimo to jego usterka lub zużycie może dramatycznie wpłynąć na trwałość jednostki napędowej w naszym motocyklu. Czy, kiedy i jak wymieniać filtr oleju w motocyklu?





  • Filtry oleju pełnią niezmiernie ważną funkcję i z racji swojej niskiej ceny powinny być wymieniane każdorazowo przy zmianie oleju (nawet jeśli producent sugeruje inaczej).

  • Filtry oleju w motocyklach dzielą się na dwa typy: wkłady i filtry z obudową. W zależności od konstrukcji, będą różnić się ceną.

  • Wymiana filtra oleju w motocyklu jest bardzo prosta i powinna poradzić sobie z nią każda osoba, która zabiera się za samodzielną wymianę oleju silnikowego w motocyklu.


Jedną z funkcji oleju silnikowego jest oczyszczanie jednostki napędowej z osadów, wody i opiłków. Generalnie – oczyszczanie ze wszystkiego, co jest niepotrzebne i mogłoby zagrozić poprawnej pracy silnika. Filtr oleju jest częścią cyrkulacji oleju w silniku i (jak to z filtrami bywa), ma za zadanie “wyłapywanie” tych substancji. Z tego powodu uszkodzony bądź zapchany filtr może być potencjalnie niebezpieczny dla jednostki napędowej, a co za tym idzie – dla naszej kieszeni. Na szczęście filtry oleju do motocykli są niedrogie, a ich wymiana nieskomplikowana.

HIFLO Filtr oleju HF204
HIFLO
HIFLO Filtr oleju HF204
(0)
HIFLO Filtr oleju HF155
HIFLO
HIFLO Filtr oleju HF155
(0)
HIFLO Filtr oleju HF652
HIFLO
HIFLO Filtr oleju HF652
(0)



Rodzaje filtrów oleju do motocykla

Najczęściej w motocyklach stosuje się dwa rodzaje filtrów oleju – tzw. wkład oraz filtr z obudową. Wkład filtra posiada zintegrowaną w bloku silnika obudowę, więc wymienić trzeba sam filtr. FIltry oleju są bibułkowe, w pudełku z nowym filtrem mogą znaleźć się ewentualnie gumowe o-ringi. Plusem wymiany samego wkładu jest niższa cena samej części oraz brak konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi.

Drugim, równie popularnym typem, są filtry ze zintegrowaną obudową (czasami nazywane filtrem puszkowym). Ich wymiana także nie powinna być trudna, ale filtry puszkowe są z reguły nieznacznie droższe, a do ich wymiany okazjonalnie może być potrzebny specjalistyczny klucz – np. klucz opaskowy albo klucz łańcuchowy. Warto zaopatrzyć się w taki przed przystąpieniem do serwisu, zwłaszcza że pierwszy z nich jest naprawdę tani.

Filtry olejów do motocykla – najpopularniejsze marki

W ofercie imready.eu znajduje się kilku producentów jakościowych filtrów oleju do motocykli. Dużo zależy od pojazdu, jaki posiadamy. Niedrogie filtry do skuterów oferuje Inparts, a szeroką ofertę filtrów do motocykli terenowych posiada włoska Athena. Na liście jest także bardzo popularne Hiflo czy Champion. Bez względu na markę, w przypadku filtru oleju do motocykla dużo ważniejszy od brandu będzie sam fakt jego regularnej wymiany. Filtry oleju są stosunkowo nieskomplikowane i każdy z dostępnych w sprzedaży online filtrów spełni swoją funkcję.

Kiedy zmieniać filtr oleju w motocyklu?

Z reguły poprawną odpowiedzią na to pytanie jest: “wedle wskazań producenta”, ale w przypadku filtrów oleju odejdziemy od tej porady i proponujemy wymianę za każdym razem, kiedy wymieniany jest olej silnikowy. Z prostej przyczyny – filtry oleju są bardzo tanie, a większość motocyklistów wymienia olej silnikowy raz w roku. Nie ma większego sensu podejmować ryzyka, by oszczędzić kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Odstępstwem od tej reguły mogą być np. wyczynowe motocykle terenowe. Tam olej wymieniany jest bardzo często (nawet, co drugą jazdę!) i nie ma potrzeby tak częstej wymiany filtra oleju.

Wymiana filtra oleju w motocyklu. Krok po kroku

Wymiana filtra oleju następuje podczas wymiany oleju, więc zakładamy, że olej został już spuszczony z silnika. Ważne: jeśli korek spustowy jest odkręcony, podczas wyjmowania filtra oleju z silnika może spłynąć dodatkowy olej. Nie zabieraj zlewki spod motocykla.

  1. Zlokalizuj filtr oleju w swoim motocyklu i przygotuj: rękawiczki, ścierkę, miejsce na odłożenie zużytego filtra oleju oraz odpowiednie narzędzia.

  2. Delikatnie odkręć filtr oleju. Filtry dokręcane są niewielkim momentem obrotowym, bez względu na to, czy jest o sam wkład, czy wkład z obudową.

  3. Uważaj podczas wyciągania, z filtra poleje się olej.

  4. Zużyty filtr odłóż do utylizacji i przygotuj nowy filtr oleju.

  5. FIltr puszkowy – stara metoda mówiła, żeby zalać filtr puszkowy (z obudową) w ⅓ olejem. Możesz to zrobić, ale pamiętaj, żeby odjąć ilość dolanego oleju do filtra od ogólnej ilość oleju, który zostanie zalany do silnika. W książkach serwisowych znajdziesz informację o potrzebnej ilości oleju przy wymianie z filtrem lub bez.

  6. Filtr puszkowy – posmaruj zewnętrzną uszczelkę olejem. Pozwoli to na dokładniejsze przyleganie z blokiem silnika, a w przyszłości filtr łatwiej będzie odkręcić.

  7. Dokręć filtr odpowiednim momentem obrotowym. Ważne: filtry dokręca się niewielkim momentem, koniecznie sprawdź jego wartość w książce serwisowej i skorzystaj z klucza dynamometrycznego.

Po zalaniu silnika olejem należy sprawdzić poziom. Dobrym zwyczajem jest powtórne sprawdzenie poziomu oleju po odpaleniu silnika. Istnieje szansa, że “suchy” filtr zaciągnie olej i konieczna będzie niewielka dolewka. Poziom oleju powinien być idealny – zbyt wysoki jest równie niebezpieczny dla jednostki napędowej, co za niski. Wymiana oleju w motocyklu wraz z filtrem – czy warto? Jak najbardziej tak! Najważniejsze to posiadać odpowiednie warunki: wygodny garaż, podstawowe narzędzia, dobre oświetlenie i chwilę wolnego czasu. Majsterkowanie przy własnym motocyklu to sama przyjemność, a do tego takie czynności jak wymiana oleju z filtrem są proste. A jeśli takiej możliwości nie ma, to skorzystanie z usług doświadczonego serwisu nie powinno być drogie. Najważniejsze, żeby nie oszczędzać na małych, ale ważnych rzeczach. Wymiana filtra oleju przy okazji wymiany oleju to dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:

Jaki olej do amortyzatorów motocyklowych ?

Co musisz wiedzieć o świecach zapłonowych?


Kierunkowskazy LED w motocyklu?

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 






Sprawdź Nasze produkty