Data publikacji: 2023-04-12

Elektronika w motocrossie. Co czeka nas w przyszłości, co mamy już dziś?

Motocross przyspiesza, tory są jeszcze większe, z coraz większymi skokami i ostrą rywalizacją – sport się zmienia, a wraz z nim motocykle, na których się ścigamy. Nowoczesne technologie małymi krokami pojawiają się w motocyklach cross / enduro.



Przez blisko 30. lat w motocrossie dominowały silniki dwusuwowe, które w krótkim czasie zostały wyparte na przełomie XX i XXI wieku przez czterotakty (jeszcze zanim czterosuwy zawitały na stałe od królowej sportów motocyklowych – MotoGP). Czterosuwowe motocykle, mimo wyższej wagi, są łatwiejsze w prowadzeniu, a krzywa momentu obrotowego i sposób oddawania mocy sprawia, że poradzą sobie z nimi także początkujący. Czterosuwowe motocykle z czasem dały także możliwość zastosowania technicznych nowinek – kontroli trakcji czy quickshiftera.

Dzisiaj przyglądamy się najciekawszym rozwiązaniom z seryjnych motocykli crossowych oraz szukamy akcesoryjnych podzespołów elektronicznych, które pomogą ci skrócić czasy okrążeń.

Elektronika w motocrossie – to mamy już dziś!

Pod względem ilości dostępnych pojazdów, grupa Pierer Mobility (KTM, Husqvarna i od niedawna GASGAS) nie ma sobie równych, jeśli chodzi o motocross. Nie można jednak zapominać o japońskich markach, które także mają na liście ciekawe innowacje z zakresu elektroniki.

Zmienne tryby jazdy (mapy zapłonu)

Pierwszy, najłatwiej zauważalnym udogodnieniem są zmienne tryby jazdy. Predefiniowane mapy zapłonu najczęściej można zmienić przełącznikiem na kierownicy. Mapy zapłonu w wysilonych, jednocylindrowych jednostkach napędowych motocykli crossowych wyraźnie zmieniają charakter pojazdu, dostosowując go do potrzeb i warunków.

Zmienne tryby jazdy dostępne są w crossówkach wyżej wymienionych marek grupy Pierer oraz wybranych motocyklach japońskich (np. w modelach YZF Yamahy).

Krok dalej – aplikacje do zmiany map

Pójście o krok dalej są aplikacje na urządzenia mobilne, które w prosty sposób pozwalają zmienić mapy zapłonu. Dobrym przykładem jest Yamaha, z aplikacją Power Tuner. W apce można wgrać jedną z wielu predefiniowanych map zapłonu lub stworzyć swoją własną. Dodatkowe funkcjonalności pozwalają na sprawdzanie interwału serwisowego, czy rejestrowanie treningów. Aplikacja łączy się z modułem ECU przez WiFi.

Kontrola trakcji w MX

Regulacje prawne serii wyścigowych na świecie zabraniają korzystania z zewnętrznych czujników, np. z czujnika prędkości obrotowej koła. W motocyklach szosowych takie czujniki wykorzystuje się, jako podstawę do zastosowania nowoczesnych, rozbudowanych systemów kontroli trakcji. KTM (+ inne marki grupy) stworzyły rozwiązanie, które nie wymaga czujników. Jednostka sterująca ECU określa stosunek otwarcia przepustnicy, do prędkości obrotowej silnika. Jeśli obroty wzrastają zbyt dynamicznie (uślizg koła), to kontrola trakcji je odpowiednio zmniejsza. W praktyce – działa to świetnie!

Warto zaznaczyć, że jedne z pierwszych systemów kontroli trakcji, jeszcze przed KTM, w motocrossie stworzyła i nadal oferuje włoska marka ATHENA.

Quickshifter

Wraz z elektroniczną przepustnicą ride-by-wire, w motocyklach crossowych zaczęto stosować znane z motocykli drogowych quickshiftery – systemy pozwalające na zmianę biegów bez użycia sprzęgła i bez odpuszczania gazu. Tak samo. jak w przypadku kontroli trakcji, quickshiftery są częścią systemu oferowanego przez włoską ATHENĘ.

Launch control

Motocrossowcy korzystają przy startach z systemu startowego, który blokuje przednie zawieszenie. Uzupełnieniem będzie nowoczesny system launch control, który najczęściej jest stosowany wraz z kontrolą trakcji i działa na podobnych zasadach.

Nie tylko seryjnie

Znana z zestawów Big Bore oraz produkcji uszczelek, włoska ATHENA posiada dedykowaną elektronice markę – GET. GET od dawna specjalizuje się w dostarczaniu akcesoryjnych systemów elektronicznych do motocykli crossowych, będąc wieloletnim partnerem serii MXGP.

Nie trzeba kupować nowego motocykla, żeby skrócić czas okrążeń dzięki kontroli trakcji, czy quickshifterowi. GET posiada akcesoryjne systemy do większości crossowych motocykli 4T, a najbardziej rozbudowany zestaw RX1 PRO TUNER pozwala na samodzielne tworzenie map zapłonu, oraz programowanie będącego w zestawie przełącznika na kierownicę. Funkcja kontroli trakcji w GET jest w standardzie.

Co przyniesie przyszłość?

Są dwie możliwe ścieżki rozwoju motocykli crossowych: dalsza inwestycja w motocykle posiadające silniki spalinowe, z odrodzeniem się dwusuwów, lub nowy rozdział z motocyklami elektrycznymi. W obydwu przypadkach, nowinki techniczne małymi krokami będą pojawiać się w motocrossie. Małymi krokami, ponieważ motocross to nadal sport dla purystów, który na pierwszym planie stawia zawodnika. Na pewno jednak w przyszłości możemy liczyć na jeszcze większą integrację elektroniki, w tym w niedalekiej przyszłości jednostki ECU wsparte przez czujniki żyroskopowe (IMU).

Z produktami GET nie trzeba czekać – już dziś można zacząć korzystać z najbardziej rozbudowanych, precyzyjnych systemów akcesoryjnej elektroniki do motocykli crossowych. GET posiada produkty zaczynające się od wytrzymałych liczników motogodzin, po całe zestawy tuningowe, w których skład wchodzą ECU, przełączniki map, modułu WiFi, oraz dodatkowe wtryski paliwa.

Bogata oferta produktów marki GET oraz części zamiennych ATHENA, dostępna jest w internetowym sklepie intermotors.pl.