Data publikacji: 2023-03-30

Dlaczego motocykl wali się w zakręt? 5 powodów, które warto sprawdzić

Nieprzyjemny efekt „walenia się w zakręt” najczęściej da się szybko zdiagnozować i naprawić. Sprawdź jak to zrobić!


Nieprzyjemny efekt „walenia się motocykla w zakręt” może pojawić się w wyniku zużycia ogumienia, niskiego ciśnienia w oponach, lub zużytego łożyska główki ramy. Sprawdzamy, jak zdiagnozować i zlikwidować problem!

  • Najczęściej efekt „walenia się” w zakręt pojawia się w starszych, używanych jednośladach, które posiadają przepracowane ogumienie. Sprawdzenie ciśnienia w oponach oraz ich stanu to pierwszy etap diagnozowania problemu.
  • W skrajnych przypadkach nieprzyjemny efekt może wynikać z ukrytej wady wynikającej, chociażby z wypadku. Skrzywiony przedni amortyzator lub uszkodzenia ramy to kosztowne naprawy.
  • W przypadku skrzywionej ramy ubezpieczyciele najczęściej orzekają szkodę całkowitą. Czy rama jest prosta, można ustalić w specjalizujących się w tym warsztatach.

W odróżnieniu od samochodów, które posiadają cztery punkty styku z podłożem, motocykle są bardzo czułe na niedociągnięcia serwisowe. Zbyt stare, lub nierówno zużyte ogumienie, a nawet delikatnie za mocno naciągnięty łańcuch – wszystko to, może sprawiać, że właściwości jezdne znacząco się pogorszą.

Motocykl wali się w zakręt – co to właściwie znaczy?

Każda osoba, która miała okazję jeździć motocyklem lub skuterem ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach zna uczucie “walenia się w zakręt”. Motocykle i inne jednoślady dzięki zastosowaniu dwóch kół w linii, wyprzedzeniu i efektowi żyroskopowym kół same się stabilizują.

Siły stabilizujące motocykl są na tyle duże, że nawet jednoślad ze zbyt niskimi ciśnieniami w ogumieniu jadąc na wprost, będzie stosunkowo stabilny. Ale podczas zmiany kierunku pojawi się niekomfortowe uczucie. Jednoślad zachowuje się inaczej, niż zakłada motocyklista, pogłębiając skręt. Dokładnie to mają na myśli motocykliści, mówiąc, że motocykl „wali się” w zakręt.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, a pierwszy został wymieniony powyżej. W większości przypadków związane są one z defektem, lub przepracowanymi elementami.

Przed czy po?

Zanim przejdziemy do listy potencjalnych elementów powodujących efekt „walenia się” w zakręt, trzeba zadać sobie jedno pytanie:

  • Czy w ostatnim czasie wprowadzone zostały jakiekolwiek zmiany w motocyklu, a jeśli tak, to czy efekt ten pojawił się przed, czy po wprowadzeniu zmian?

Przykładowo, jeśli po zmianie ogumienia motocykl zaczyna być niestabilny i nieprzyjemnie się prowadzi, to nie trzeba daleko szukać – winne będą opony. Ale istnieją sytuacje, w których właściwości jezdne pogarszają się stopniowo. Może to oznaczać, że efekt powoduje np. powoli zmierzające do wymiany łożysko główki ramy.

Warto określić, czy problem pojawił się nagle, czy z czasem narastał. Na podstawie tych informacji, łatwiej będzie go rozwiązać.

Najczęstsze problemy z motocyklem „walącym się” w zakręt

Kolejność poniższych podpunktów ma znaczenie i warto je sprawdzać dokładnie w takiej – żeby zaoszczędzić sporo czasu.

1. Ciśnienie w oponach i ich stan

Głównym powodem niestabilnego zachowania motocykla przy skręcaniu i nieprzyjemnym uczuciem „walenia się w zakręt” będzie zbyt niskie ciśnienie w oponach, zwłaszcza przedniej.

  • Ustal, jakie jest rekomendowane przez producenta ciśnienie w oponach. Korzystając z manometru, sprawdź, czy ciśnienie w oponie twojego motocykla odpowiada rekomendacją. Jeśli nie: dopompuj powietrze. Problem powinien zniknąć.

2. Stare lub zużyte opony

Nierównomiernie zużyte ogumienie, lub po prostu stare opony, będą kolejnym powodem występowania efektu „walenia się w zakręt”. Zużycie opony objawia się na kilka sposobów: może to być ząbkowanie krawędzi, lub wyraźne spłaszczenie ogumienia. Płaska guma

  • Sprawdź wizualnie stan swojego ogumienia oraz koniecznie ustal, ile lat mają opony. Jeśli są stare i zużyte – koniecznie należy je wymienić.

3. Rozmiar opon

Rozmiar opon ma ogromne znaczenie dla geometrii motocykla. Nieprzemyślana zmiana rozmiaru opony może sprawić, że pojazd zacznie prowadzić się zupełnie inaczej.

  • Kupując używany motocykl z niewymiarowym ogumieniem, warto wrócić do rozmiarów proponowanych przez producenta. W przypadku sytuacji, w której motocykl.

4. Łożysko główki ramy wymaga wymiany

Innym powodem może być zużyte łożysko główki ramy, lub źle zamontowane łożysko po wymianie. Odczucie będzie identyczne, jak przy jeździe ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach. Stan łożyska można sprawdzić, poruszając kierownicą na postoju, najlepiej korzystając z centralnej podstawki (tak, żeby przednie koło było w powietrzu). Dziwne odgłosy i nierówna, ciężka praca kierownicy może oznaczać konieczność wymiany łożyska.

  • Zdiagnozowanie konieczności wymiany łożyska główki ramy najlepiej zostawić specjalistom z doświadczonego warsztatu motocyklowego. Sama wymiana łożyska nie powinna być kosztowna.

5. Zbyt mocno naciągnięty łańcuch / zbieżność

Ostatnim punktem na naszej liście będzie zbieżność. Jeśli tylne koło nie jest w linii z przednim, to jednoślad może mieć tendencje do niestabilności. Problem może pojawić się po naciągnięciu łańcucha, lub przy niepoprawnie dokręconej tylnej osi.

  • Sprawdź naciąg łańcucha zgodnie z zaleceniami książki serwisowej.

Motocykle powypadkowe

Powyginane ramy, widelce przedniego zawieszenia i felgi – na rynku pojazdów używanych nadal można znaleźć sprzęty uszkodzone, lub sprzedawane przez nieuczciwego handlarza. Przed zakupem bezwzględnie należy sprawdzić, czy motocykl jest prosty i czy nie brał udziału w poważnej kolizji drogowej.

Historia wypadkowa i defekt w podwoziu może (ale nie musi!) dawać podobne objawy, jak w przypadku zużytych opon. Żeby jednoznacznie określić przyczynę, należy wybrać się do serwisu, lub wyspecjalizowanego warsztatu motocyklowego.

Brak pewności?

Jeśli proste sprawdzenie ciśnienia i stanu łożysk główki ramy nie podziałały, to koniecznie należy wybrać się do doświadczonego warsztatu motocyklowego. Mechanicy szybko ocenią, co jest powodem „walenia się” w zakręt i naprawią usterkę.

A części do naprawy można kupić w szerokim asortymencie sklepu Inter Motors!

Zestaw naprawczy do opon CO2
OXFORD
Zestaw naprawczy do opon CO2
(0)
Naboje CO2 do pompowania opon, 4 sztuki
OXFORD
Naboje CO2 do pompowania opon, 4 sztuki
(0)
Zestaw łożysk główki ramy RMS 18 422 0300 góra pasuje do APRILIA; DERBI; GILERA; PIAGGIO/VESPA
RMS
Zestaw łożysk główki ramy RMS 18 422 0300 góra pasuje do APRILIA; DERBI; GILERA; PIAGGIO/VESPA
(0)