Data publikacji: 2022-11-15

Akumulator żelowy do motocykla - jaki wybrać, jak ładować, opinie

Akumulator to bardzo ważna część motocykla – odpowiednio dopasowany zapewnia bezproblemowe uruchomienie pojazdu w każdych warunkach. Wybierając właściwy akumulator żelowy do motocykla, należy pamiętać, że jest on poddawany ciężkim próbom, stąd też szczególnie należy zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Jak wybrać odpowiedni model? I co jeszcze warto wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.




Akumulator motocyklowy - jaki rodzaj kupić?

Właściciele motocykli, decydując się na zakup nowego akumulatora, mogą wybrać jeden z kilku rodzajów. Wśród standardowych typów akumulatorów znajdują się:

  • żelowe,

  • bezobsługowe akumulatory AGM,

  • akumulatory AGM wymagające wstępnego zalania elektrolitem,

  • akumulatory konwencjonalne wymagające zalania elektrolitem.

Wybierając odpowiedni model należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj technologii, w jakiej został wyprodukowany akumulator i jego właściwości czy zalety, ale też rodzaj posiadanej maszyny i jej zapotrzebowanie na energię. Jednym z częściej wybieranych są akumulatory żelowe do motocykli. Czym są i czym się wyróżniają?

Akumulator motocyklowy YUASA YTZ10S YUASA 12V 9,1Ah 190A L+
YUASA
Akumulator motocyklowy YUASA YTZ10S YUASA 12V 9,1Ah 190A L+
(0)
Akumulator motocyklowy YUASA 12N24-3A YUASA 12V 25,3Ah 200A P+
YUASA
Akumulator motocyklowy YUASA 12N24-3A YUASA 12V 25,3Ah 200A P+
(0)
Akumulator motocyklowy 4 RIDE CB18-12 4RIDE 12V 18Ah 235A P+
4 RIDE
Akumulator motocyklowy 4 RIDE CB18-12 4RIDE 12V 18Ah 235A P+
(0)



Jak wybrać akumulator żelowy do motocykla?

Jak już wspomniano, kluczowym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze akumulatora żelowego do motocykla, jest jego pojemność. W przypadku akumulatorów jest ona określana za pomocą amperogodzin (Ah). Szacuje się, że w przypadku motocykli o pojemności 1-1,4 litra, wystarczające są akumulatory o pojemności 10-16 Ah.
Należy również zwrócić uwagę na inne parametry – napięcie określane w woltach (V) oraz wartość prądu rozruchowego określana w amperach (A). Nie bez znaczenia jest także rozmiar akumulatora, tj. wymiary obudowy. Oczywiście większość producentów stosuje uniwersalne rozmiarówki, jednak chcąc mieć pewność, że wybrany model będzie tym właściwym, należy dokładnie sprawdzić poszczególne wartości. Ostatnim elementem, który należy sprawdzić, jest polaryzacja, tj. położenie portów elektrycznych. Idealny model żelowego akumulatora do motocykla, to taki, który będzie miał identyczne rozmiary, taką samą polaryzację oraz możliwie maksymalną dostępną pojemność.

Czym wyróżniają się akumulatory żelowe w motocyklach?

Akumulatory żelowe, różnią się tym od akumulatorów litowych, że elektrolit znajdujący się w ich wnętrzu, jest zagęszczony żelem krzemionkowym. Rozwiązanie to pozytywnie wpływa na poprawienie parametrów akumulatora w zakresie pojemności, maksymalnej głębokości rozładowania i zakresu kątów przechyłu. Opinie właścicieli motocykli na temat akumulatorów żelowych są nie tylko pozytywne – rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością wśród motocyklistów. Wynika to z faktu, iż dzięki parametrom należą do grupy produktów najwyższej jakości.
Korzystając z akumulatora żelowego właściciel może liczyć na duży zapas mocy, maksymalną szczelność, możliwość instalacji w różnym położeniu – nawet pod kątem 90 stopni, ale też maksymalną bezawaryjność. To właśnie ten ostatni czynnik jest często decydującym i sprawiającym, że kierowcy wybierają to rozwiązanie. Akumulatory żelowe dość długo się rozładowują – po zimowej przerwie w jeździe jednośladem, wystarczy go zaledwie podładować, by już wiosną móc spokojnie śmigać po drodze.

Jak prawidłowo ładować akumulator żelowy?

Ładowanie akumulatora żelowego powinno odbywać się w sposób dwufazowy. Dzięki temu nie tylko proces ładowania przebiegnie bezproblemowo, ale też urządzenie zostanie dobrze naładowane, a to sprawi, że dłużej będzie trzymać moc. W pierwszym etapie akumulator powinien być ładowany prądem stałym – najlepiej nieprzekraczającym 5, max 10% pojemności ładowanego akumulatora. Dopiero w drugiej fazie ładowania można przejść do wykorzystania stopniowo malejącego prądu, jednak o stałym napięciu. Napięcie wykorzystywane do ładowania akumulatora żelowego nie powinno przekroczyć 14,7V. Wyższe wartości owszem przyśpieszają proces ładowania, jednak negatywnie wpływają na żywotność akumulatora. Dobrą praktyką jest także zdecydowanie się na trzeci etap ładowania, tj. podtrzymanie akumulatora w stanie gotowości. Odbywa się ono poprzez obniżenie napięcia do 13,5-13,8V, co sprawia, że do urządzenia dopływa minimalna ilość prądu.
Jeśli masz jakikolwiek problem z dopasowaniem akumulatora do swojego motocykla – skorzystaj z pomocy specjalistów. Doświadczone osoby sprawdzą nie tylko zapotrzebowanie Twojej maszyny, ale też zweryfikują zalecenia producenta w tym zakresie.

Sprawdź Nasze pozostałe poradniki:


Jak się ubrać za rozsądne pieniądze?

Dobry kask motocyklowy do 500 zł?


Pierwszy motocykl

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? 



Sprawdź Nasze produkty